Doktori upozoravaju: ne pijte kafu na prazan stomak

17.05.2018 |

Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE

Izvor: Akta.ba

Doktori upozoravaju: ne pijte kafu na prazan stomak

Jutarnji ritual većine ljudi je – ispijanje kafe još dok se “ne otvore oči”, prije nego što se popije voda i doručkuje.

Jutarnji ritual većine ljudi je – ispijanje kafe još dok se “ne otvore oči”, prije nego što se popije voda i doručkuje. To, naravno, nije zdrava navika, a postoje i konkretni razlozi koji joj ne idu u prilog.

Ljekari kažu da kafa na prazan želudac može da ga ugrozi, jer crni napitak povećava količinu želudačne kiseline, a ona je povod za žgaravicu, čir, sindrom iritabilnih crijeva, prenosi portal Ljepota i zdravlje.

Osim toga, iako kafa može da prija, jer razbuđuje i čini se da podiže energiju, ona zapravo “uznemirava” organizam. Kada se popije prije doručka direktno napada nervni sistem i unosi nervozu.

Jutarnja kafa na prazan želudac može da blokira proizvodnju serotonina, hormona odgovornog za osjećaj sreće i blagostanja, pa umjesto da nas učini poletnim, izaziva depresivne misli.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)