
17.01.2013 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: Fena
Istraživanje koje je među 3 000 odraslih ispitanika proveo Pew Research Center u Vašingtonu pokazalo je da 59 posto odraslih Amerikanaca pretražuje internet u potrazi za dijagnozom.
Oko 35 posto Amerikanaca koristi se internetom kako bi pokušali saznati od čega oni sami ili neko njima poznat boluje, no u slučaju ozbiljnijih zdravstvenih problema odlazak ljekaru je i dalje na prvom mjestu, prenose mediji. Istraživanje koje je među 3 000 odraslih ispitanika proveo Pew Research Center u Vašingtonu pokazalo je da 59 posto odraslih Amerikanaca pretražuje internet u potrazi za dijagnozom. Voditelj istraživanja Suzana Foks kaže kako ono osigurava dosad najpouzdanije podatke o mjeri u kojoj Amerikanci danas sami sebi postavljaju dijagnoze.
"Internet je mjesto na kojem mnogo osoba počinje kad imaju pitanja zdravstvene prirode", kaže ona. Istraživanje je pokazalo i da na temelju informacija prikupljenih na internetu ljudi donose odluku o tomu trebaju li otići ljekaru, a većina to i učini. Tek jedna trećina sama odluči da rješava svoj zdravstveni problem.
U slučaju ozbiljnih zdravstvenih problema 70 posto ispitanika kazalo je kako se odmah obratilo ljekaru. Rezultati istraživanja pokazali su i da su osobe koje su same uz pomoć interneta pokušale postaviti dijagnozu imale veće izglede (41 posto) da im ljekar kasnije potvrdi dijagnozu nego da je ne potvrdi (18 posto).
Stručnjaci su utvrdili i da su ljudi kritični prema infomacijama koje dobiju preko interneta te da nema razloga za bojazan da će sebi naštetiti nakon što pročitaju glup savjet.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.