Akta headerlogo

Paket Tender


480 KM + PDV / godišnje

Saznajte više

Paket Tender


480 KM + PDV / godišnje

Saznajte više

Objavljeno: 25.03.2026. 12:20

Izvor: Akta.ba, 25.03.2026.

Javni poziv za podnošenje prijava za finansiranje/sufinansiranje izgradnje, adaptacije i rekonstrukcije sportske infrastrukture od značaja za kanton, grad i opštine u Federaciji Bosne i Hercegovine

Sažetak obavještenja o nabavci

Ova stranica sadrži obavještenje o javnoj nabavci. Predmet nabavke je Javni poziv za podnošenje prijava za finansiranje/sufinansiranje izgradnje, adaptacije i rekonstrukcije sportske infrastrukture od značaja za kanton, grad i opštine u Federaciji Bosne i Hercegovine. Ugovorni organ je Federalno ministarstvo kulture i sporta. CPV klasifikacije su 45212290-5 (Popravke i održavanje na sportskim objektima), 65000000-3 (Komunalne djelatnosti i usluge komunalne infrastrukture), 66171000-9(2) (Finansijski konsalting) i druge. Rok za dostavljanje ponuda je 09.04.2026. Datum objave je 25.03.2026.

Na stranici su dostupni uslovi za učešće, zahtjevi ugovornog organa, dokumentacija i druge informacije o postupku. Povezane izmjene, ispravke, aukcije, poništenja i dodjele ugovora prikazuju se kada su dostupne.

Postupak javne nabavke je završen dodjelom ugovora. Datum dodjele je 04.09.2026., a odabrani ponuđači su Općina Ilidža, Općina Bugojno, Općina Žepče ... Za detaljne informacije o rezultatu postupka i odabranom ponuđaču pogledajte: Odluka o izboru korisnika sredstava Kapitalni transferi drugim razinama vlasti i fondovima – Izgradnja, adaptacija i rekonstrukcija športske infrastrukture.

Na osnovu člana 56. Zakona o organizaciji organa uprave u Federaciji Bosne i Hercegovine („Službene novine Federacije BiH", broj: 35/05), a u skladu sa Odlukom o utvrđivanju kriterija i raspodjele sredstava utvrđenih Budžetom Federacije Bosne i Hercegovine za 2026. godinu Federalnom ministarstvu kulture i sporta sa ekonomskog koda „Kapitalni transferi drugim nivoima vlasti i fondovima - Izgradnja, adaptacija i rekonstrukcija sportske infrastrukture" („Službene novine Federacije BiH", broj: 19/26), federalna ministrica kulture i sporta objavljuje

JAVNI POZIV

za podnošenje prijava za finansiranje/sufinansiranje izgradnje, adaptacije i

rekonstrukcije sportske infrastrukture od značaja za kanton, grad i opštine u

Federaciji Bosne i Hercegovine

I Predmet javnog poziva

Predmet ovog Javnog poziva je prikupljanje projekata za raspodjelu sredstava utvrđenih u Budžetu Federacije Bosne i Hercegovine za 2026. godinu („Službene novine Federacije BiH", br. 6/26), razdjel 52 glava 5201 Budžeta, ekonomski kod 615100 - „Kapitalni transferi drugim nivoima vlasti i fondovima - Izgradnja, adaptacija i rekonstrukcija sportske infrastrukture" u iznosu od 30.000.000,00 KM.

Korisnici sredstava, kantoni, opštine i gradovi se mogu prijaviti za izgradnju, adaptaciju i rekonstrukciju sportske infrastrukture iz sljedećih oblasti:

a) objekti sportskog karaktera (sportske dvorane, fudbalska igrališta, bazeni itd.)

b) komunalna infrastruktura sportskih objekata (vodovod i kanalizacija, energetske i komunikacijske mreže, plinske i niskonaponske mreže itd.)

c) ostali sportski objekti od značaja za kantone i opštine (otvoreni sportski objekti, atletske staze, teniski tereni i druga sportska borilišta).

II Opšti ciljevi Javnog poziva

Opšti cilj ovog Javnog poziva je finansiranje/sufinansiranje projekata od značaja za kanton, grad i opštine u Federaciji Bosne i Hercegovine na način da se doprinese poboljšanju kvaliteta života kroz ulaganja u izgradnju, adaptaciju i rekonstrukciju sportske infrastrukture i povećanju broja raspoloživih i uređenih sportskih objekata, čime će se ispuniti jedan od osnovnih preduslova za razvoj sporta u Federaciji Bosne i Hercegovine.

III Pravo učestvovanja

Prijavu na Javni poziv mogu podnijeti kantoni, gradovi i opštine za projekte koji su ranije započeti, a realizuju se i u 2026. godini/projekte koji se realizuju u 2026. godini, osim onih opština, gradova i kantona koje do trenutka zatvaranja javnog poziva nisu izvršile povrat neiskorištenih/nenamjenski utrošenih sredstava dodijeljenih na osnovu Javnog poziva iz 2025. godine, a na osnovu zahtjeva Federalnog ministarstva kulture i sporta kojim je upućen zahtjev za povrat sredstava na JRT Budžeta FBiH.

Prednost će imati projekti sa visokim stepenom tehničke pripremljenosti projekta i

koji su prioritetni za implementaciju u kantonima, gradovima i opštinama te direktno doprinose kvalitetnijem životu zajednice. Prijava projekata za mobilne građevine koje se postavljaju privremeno, kratkoročno i potom uklanjaju nije moguća.

Finansijska sredstva

Minimalan iznos finansiranja/sufinansiranja u okviru ovog Javnog poziva iznosi 100.000,00 KM, a maksimalni iznos finansiranja/ sufinansiranja iznosi 3.500.000,00 KM.

Broj prijavljenih zahtjeva

Aplikanti mogu dostaviti više od jednog projektnog prijedloga. Projektni prijedlozi podnose se posebno.

Kriteriji za raspodjelu dijela sredstava dijele se na opštee i posebne:

Opšti kriteriji:

1. čitko (elektronski) popunjena, potpisana i ovjerena prijava na javni poziv na obrascu koji je dostupan na internet stranici Federalnog ministarstva kulture i sporta;

2. jasno i realno opisan cilj navedenog projekta;

3. razrađen proračun za navedeni projekat;

4. ovjerena izjava da je, odnosno da će projekt biti sufinansiran za projekte ranije započete, a koji se realizuju u 2026. godini/za projekte koji se realizuju u 2026. godini.

Uvjeti iz opštih kriterija su eliminatorni.

Posebni kriteriji za raspodjelu dijela sredstava programa kapitalnih transfera - mjerljivost:

1. izjava o sufinansiranju sa dokazima - ako je riječ o sufinansiranju;

2. potvrda/preporuka o prethodnoj/prethodnim fazama realizacije projekta od finansijera/sufinansijera;

3. projektno tehnička dokumentacija - glavni projekat ili izvedbeni prijedlog projekta ili idejni prijedlog projekta;

4. zrelost projekta - osigurani uslovi za realizaciju projektnih aktivnosti, građevinska ili urbanistička dozvola;

5. jasan, realan i izvediv vremenski plan radova u skladu sa stanjem objekta;

6. izjava ovlaštene osobe o uticaju projektnog prijedloga na razvoj lokalne zajednice;

7. ugovor sa izvođačem radova ili ponuda izvođača radova;

8. namjena sportskog objekta;

9. fotodokumentacija objekta za koji se aplicira;

10. kvalitet projekta;

11. doprinos projekta kvaliteti života u lokalnoj zajednici i Federaciji Bosne i Hercegovine.

Način odabira projekata

Odabir projektnih prijedloga, potencijalnih korisnika na osnovu ovog Javnog poziva provešće Komisija koju imenuje Vlada Federacije Bosne i Hercegovine. Komisija će razmotriti prijave u skladu sa Pravilnikom te odredbama ovog Javnog poziva utvrditi formalno-pravnu ispravnost projektnih aplikacija i izvršiti bodovanje te na osnovu toga sačiniti bodovnu rang listu korisnika koji su ispunili uvjete javnog poziva te će istu sa zapisnikom dostaviti Federalnom ministarstvu kulture i sporta. Federalno ministarstvo kulture i sporta će na osnovu bodovne liste iz stava (1) ove tačke sačiniti Prijedlog Odluke o izboru korisnika sredstava i dostaviti Vladi FBiH na razmatranje i donošenje.

Objavljivanje rang liste korisnika

Konačnu rang listu po ovom Javnom pozivu utvrđuje Vlada Federacije Bosne i Hercegovine posebnom Odlukom koja će biti objavljena u Službenim novinama Federacije Bosne i Hercegovine.

Dokumentacija potrebna za prijavu na Javni poziv treba sadržavati:

1. Prijavni obrazac (mora biti na jednom od službenih jezika u Federaciji BiH i elektronski popunjen; a na kraju obrasca obvezno navesti datum i potpis odgovorne osobe te isti ovjeriti pečatom).

2. Jasno i realno opisan cilj navedenog projekta, potpisan i ovjeren od strane podnositelja projekta.

3. Razrađen budžet za navedeni projekat, potpisan i ovjeren od podnosioca projekta.

4. Ovjerena izjava odgovorne osobe da je, odnosno da će projekt biti finansiran/sufinansiran za projekte koji su ranije započeti, a realiziraju se i u 2026. godini/projekte koji se realiziraju u 2026. godini (Izjava ovjerena u opštini ili notarskom uredu).

5. Izjava o sufinansiranju sa dokazima - ako je riječ o sufinansiranju (Izjava ovjerena u opštini ili notarskom uredu).

6. Potvrda/preporuka o prethodnoj/prethodnim fazama realizacije projekta od strane finansijera/sufinansijera ili izjava da nije bilo prethodnih faza (original ili ovjerena kopija u opštini ili notarskom uredu).

7. Projektno tehnička dokumentacija - glavni projekta ili izvedbeni prijedlog projekta ili idejni prijedlog projekta (original ili ovjerena kopija u opštini ili notarskom uredu).

8. Zrelost projekta - osigurani uslovi za provedbu projektnih aktivnosti, građevinska ili urbanistička dozvola (original ili ovjerena kopija u opštini ili notarskom uredu).

9. Jasan, realan i izvediv vremenski plan radova u skladu sa stanjem objekta, ovjeren i potpisan od strane podnosioca projekta.

10. Izjava ovlaštene osobe o uticaju projektnog prijedloga na razvoj lokalne zajednice ovjeren i potpisan od strane podnosioca projekta.

11. Ugovor sa izvođačem radova ili ponuda izvođača radova (original ili ovjerena kopija u opštini ili notarskom uredu).

12. Namjena sportskog objekta, terena, igrališta, bazena (Izjava ovlaštene osobe o namjeni sportskog objekta, broju gledalaca i korisnika objekta, broju sportista koji će koristiti objekat, ako je predviđen za međunarodna takmičenja potrebno je navesti zadovoljava li objekat međunarodne standarde ili normative za održavanje takmičenja koje propisuju: FIFA; FIBA; UEFA; FIVB; IHF, ili drugi međunarodni savezi te drugim podacima o značaju projektnog prijedloga za razvoj sporta u opštini, gradu ili kantonu, ovjerena u opštini ili notarskom uredu)

13. Fotodokumentacija objekta za koji se aplicira.

14. Doprinos projekta kvalitetu života u lokalnoj zajednici i Federaciji Bosne i Hercegovine (Izjava odgovorne osobe, o značaju i doprinosu projekta poboljšanju kvaliteta života u lokalnim zajednicama ulaganjem u izgradnju, adaptaciju i rekonstrukciju sportske infrastrukture te pokazateljima o ispunjenosti preduslova za razvoj sporta u Federaciji BiH kroz ulaganje u projekt aplikanta, ovjerena u opštini ili notarskom uredu).

Dostavljanje prijava na javni poziv

Podnositelj prijave obavezno popunjava sve rubrike Prijavnog obrasca i Prijedloga projekta/zahtjeva/inicijativa označava ponuđene opcije upita i odgovara za vjerodostojnost svih unesenih navedenih podataka. Samo ovako uneseni podaci će se koristiti prilikom vrednovanja prijave.

Nepotpune, neuredne i neblagovremene prijave neće biti predmet daljeg razmatranja. Prijave na Javni poziv će se bodovati na osnovu dostavljenog Prijavnog obrasca, uz uvid u priloženu dokumentaciju. Obrazac prijave na Javni poziv zajedno sa obrascima izjava su dostupni na web stranicama Vlade Federacije Bosne i Hercegovine www.fbihvlada.gov.ba i Federalnog ministarstva kulture i sporta www.fmks.gov.ba

Dostavljanje prijava na javni poziv se vrši preporučeno poštom na adresu: Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, Komisija za dodjelu sredstava kantonima, gradovima i opštinama iz Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine za izgradnju, adaptaciju i rekonstrukciju sportske infrastrukture, Hamdije Čemerlića 2, 71000 Sarajevo s naznakom:

Prijava na Javni poziv za podnošenje prijava za finansiranje/sufinansiranje izgradnje, adaptacije i rekonstrukcije sportske infrastrukture od značaja za kanton, grad i opštine u Federaciji Bosne i Hercegovine.

(Na poleđini koverte obvezno navesti naziv podnosioca prijave, tačnu adresu i broj telefona).

Javni poziv ostaje otvoren 15 dana od dana objave, zaključno sa 9. 4. 2026. godine i biće objavljen u dnevnim novinama: „Dnevni avaz" i „Večernji list", te na web stranici Vlade Federacije Bosne i Hercegovine.