Počela najstarija naučna konferencija iz oblasti elektrotehnike i računarstva u BiH
Obraćanjem prodekana Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Tarika Uzunovića, i zvanično je otvoreno 28. izdanje najstarije naučne konferencije iz oblasti elektrotehnike i računarstva.
Obraćanjem prodekana Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Tarika Uzunovića, i zvanično je otvoreno 28. izdanje najstarije naučne konferencije u Bosni i Hercegovini iz oblasti elektrotehnike i računarstva (ICAT), koja se organizira od 1973. godine i ima zavidnu tradiciju i na internacionalnom nivou. Tokom tri dana konferencije bit će predstavljeno oko 40 originalnih naučnih radova, a očekuje se više od 100 aktivnih učesnika iz cijelog svijeta, te veliki broj studenata. Konferencija će se održati pod pokroviteljstvom kompanije Telemach BH.
"Cilj konferencije je kreirati forum za naučnike i inženjere iz prakse iz cijelog svijeta da mogu prezentirati svoja najnovije rezultate istraživanja iz oblasti kompjuterskih nauka, informacionih tehnologija, mehatronike i sistema upravljanja, komunikacijskih tehnologija, te elektroenergetike", izjavio je prof. dr. Uzunović, te naglasio da je tehnički kosponzor konferencije najveće svjetsko udruženje inženjera elektrotehnike i elektronike (Institute of Electrical and Electronics Engineers – IEEE) što garantuje visok nivo kvaliteta naučnih radova prihvaćenih za prezentaciju.
"Mi u Telemach BH kontinuirano radimo na infrastrukturi i uvođenju modernih internet servisa, kako bismo kreirali što kvalitetnije uslove za rad bh. kompanijama i omogućili im tehnološki napredak. Podrška ovakvom naučnom skupu, na kojem su jedna od tema komunikacijske i informacione tehnologije je logičan korak u našem poslovanju u Bosni i Hercegovini. Zahvaljujemo se Elektrotehničkom fakultetu na prilici da budemo dio ove zaista uspješne priče koja traje gotovo pet decenija", istakao je Admir Drinić, generalni direktor Telemach BH.
Osim komunikacijskih i informacionih tehnologija, na konferenciji će biti prezentirani radovi i iz oblasti: vještačka inteligencija i nauka o podacima, softverski inženjering i informacioni sistemi, mehatronika i sistemi upravljanja, te elektroenergetika.
Učesnici konferencije koji će prezentirati svoje originalne naučne radove dolaze iz sljedećih zemalja: BiH, SAD, Kina, Indija, Tajvan, Litvanija, Turska, Češka, Njemačka, Alžir, Francuska, Maroko, Ukrajina, Slovačka, Tunis, Ekvador.
Visok nivo konferencije osigurava programski odbor konferencije sastavljen od renomiranih naučnika iz cijelog svijeta, od SAD do Australije. Konferenciju su pored Telemach BH, generalnog sponzora konferencije, podržali i Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, BH Pošta, Elektroprivreda BiH, Atlantbh, Disti, te Klika.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.
-
DISTI d.o.o. Sarajevo
ul. Safeta Zajke br. 2 71000 Sarajevo -
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke Mostar
Stjepana Radića 33 88000 Mostar -
JP Elektroprivreda BiH d.d. - Sarajevo
ul. Vilsonovo šetalište br. 15 71000 Novo Sarajevo -
JP BH Pošta d.o.o. Sarajevo
ul. Obala Kulina bana br. 8 71000 Centar -
Atlantbh d.o.o. Sarajevo
ul. Milana Preloga br. 12A, Bosmal City Center 71000 Sarajevo -
Telemach BH d.o.o. Sarajevo
ul. Džemala Bijedića br. 216 71210 Ilidža