Akta header logo
Pocetna link logo

vijesti

Registar link logo

registar

Tenderi link logo

tenderi

logo
VIJESTI
INVESTICIJE
KAPITAL
EU
NAJAVE
LIČNOSTI
KARIJERA
PAUZA
ANALIZE
PODCAST
PROMO
Akta headerlogo
VIJESTI
Bosna i HercegovinaRegijaSvijet
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
INVESTICIJE
ProjektiUrbanizamNekretnineImovina u stečajuPrivatizacija
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KAPITAL
IzvještajiSvjetske berzeBH berzeDioniceBankarstvoLegislativa
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
EU
PolitikaEkonomijaFondoviNatoMapEu integracijeRiječi stručnjaka
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
NAJAVE
Konferencije i kongresiSajmovi i izložbeDogađajiSeminari i edukacije
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
LIČNOSTI
SvijetKultura i sportPrivreda i politikaKolumna
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KARIJERA
LeadershipTips and tricks
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
ANALIZE
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
Akta footer logo

Poslujte bolje!

Instagram
Facebook
YouTube
Tiktok
LinkedIn
Viber
Twitter
Rss
POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

Uslovi korištenjaPolitika privatnostiUređivačke smjerniceČesta pitanja

Copyright ©2005 - 2026 Akta.ba Sva prava zadržana.

Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača. Ova elektronska serijska publikacija registrovana je pod ISSN brojem: ISSN 1986-6968 (Online)

POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

AKTA APLIKACIJA

Google play Akta aplikacijaapple store Akta aplikacija
Image0

29.11.2023 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

Autor: Seida Bijedić

Belma i Ajla Šišić

Sestre inžinjerke iz Zenice prave nevjerovatne stvari od tečnog stakla

Dvije mlade proizvodne inžinjerke iz Zenice su svoju ljubav prema pravljenju nečeg novo i inovativnog, pretočile u unikatne radove od epoksi smole.

Dvije mlade proizvodne inžinjerke iz Zenice su svoju ljubav prema pravljenju nečeg novo i inovativnog, pretočile u unikatne radove od epoksi smole. Belma i Ajla Šišić su sestre koje svojim unikatnim radovima polako osvajaju tržište. 

Njihova zajednička strast prema umjetnosti i ručno izrađenim proizvodima počela je još u djetinjstvu. Tada su pravile nakit, postere i crteže za školske drugove.

"Ta rana ljubav prema kreativnosti evoulirala je u poslovni poduhvat. Specijalizirale smo se za izradu custom made zidnih satova od epoksi smole. Svaki sat predstavlja jedinstveno umjetničko djelo. Uz to, posvećene smo usavršavanju i istraživanju tržišta, kako bismo dalje razvijale naš brend", kazala je Belma za Akta.ba.

Slučajno su naišle na video na YouTube-u o stvaranju umjetničkih dijela sa epoksijem i tako počele. Inspiraciju za razvoj epoksidnih materijala pronalaze u njihovoj kreativnosti i želji pravljenjem nečeg novog.

"Odmah smo se zaljubile u tu tehniku. Uvidjevši da je epoxy smola u Bosni još uvijek relativno nepoznata, odlučile smo se istražiti njene mogućnosti.  Kada smo prvi put otkrile epoksi, fascinirala nas je njegova svestranost i različite mogućnosti koje ona nudi. Počele smo eksperimentisati sa njim kao hobijem, a kako smo se više upuštale u proces, shvatile smo da želimo istražiti i razviti svoje vještine u ovom području“, ispričala je Ajla.

Kao proizvodni inženjeri, ne smatraju da je njihov posao za epoksi smolom izvan njihovog područja.

"Naša stručna pozadina, koja kombinuje elemente ekonomije i mašinstva, zapravo nam je pružila odličnu osnovu za ovaj posao. Naši profesori na fakultetu usmjerili su nas izvrsno. Stekle smo potrebne vještine i znanje koje sada primjenjujemo u razvoju našeg poslovanja“, istakle su.

belma i ajla

Rad sa eposkijem je izazovan

Epoksi ili tečno staklo je materijal koji se sastoji od dvije komponente, smola (A komponenta) i učvrščivač (B komponenta).

"Ovaj materijal je izuzetno izdržljiv i otporan na habanje, vodu, temperaturu... Može se koristiti za izradu raznih predmeta poput nakita, stolova, podova, satova i još mnogo toga", pojasnila je Ajla.

Ističu da rad sa epoksijem može biti izazovan, jer zahtjeva precizno mjerenje i miješanje komponenti.

"Sa pravim uputama i praksom postižemo sjajne rezultate. Također, epoksi se može obojiti različitim pigmentima kako bi se postigao željeni izgled. To nam dopušta eksperimentisanje“, naglasila je Belma.

Epoksi kao materijal je jako zahtjevan, jer prostorija u kojoj se radi i suši mora biti na određenoj temperaturi (23 stepena) te bez vlage i prašine.

"Većina naših proizvoda radi se iz dva sloja: prvi sloj-sloj epoksija pomiješan sa bojama, gdje naša kreativnost igra najveću ulogu. U ovom sloju određujemo dezen našeg epoksi rada. Drugi sloj-završni, kako mi volimo reći sjajni sloj. Smatramo ga jednim od zahtjevnijih dijelova procesa izrade“, kazale su.

Često se našale i kažu: "Titramo oko njega kao oko male bebe".

epoksi

Nakit, satovi i podmetači od epoksija

Njihova ponuda zasnovana je na unikatnim satovima. Osim satova u ponudi se nalaze i podmetači za čaše, tacne, privjesci, daske od orahovog drveta u kombinaciji sa epoksijem, levhe, kao i razne slike.

"Ne zadržavamo se samo na ovim proizvodima, te svakodnevno istražujemo i proširujemo našu ponudu", naglasile su.

Njihovi klijenti su ljubitelji umjetnosti i dizajna, tražitelji poklona, kolekcionai, korporativni klijenti, dekorateri i dizajneri interijera.

"Svaki od kupaca cijeni kvalitetu, originalnost i umjetnički izraz koji naši epoksi proizvodi nude. Naša sposobnost da prilagodimo proizvode prema željama kupaca dodatno nas čini atraktivnim za širok spektar klijenata", istakle su.

Ajla i Belma su zadovoljne svojim poslovanjem i stanjem na tržištu. Ističu da tržište umjetničkih i ručno izrađenih proizvoda pokazuje rast. To im daje mnogo razloga za optimizam.

"Posebno nas veseli sve veća svijest ljudi o vrijednostima unikatnih, ručno izrađenih predmeta. Izazovi postoje, ali zadovoljstvo koje dobijamo od stvaranja jedinstvenih proizvoda i pozitivne reakcije naših kupaca čine naš trud vrijednim", naglasile su.

Njihov moto i vodilja do cilja su "Strast i inovativnost kao ključ uspjeha." Naglašavaju da je bitno biti strastven u onome što radite.

"Ne bojte se eksperimentisati i biti kreativni u svom pristupu. Uz to, važno je graditi dobre odnose sa klijentima i biti otvoren za povratne informacije. Na kraju, strpljenje i upornost su ključni. Uspjeh ne dolazi preko noći, ali sa pravim stavom i posvećenošću moguće je postići izvanredne stvari", poručile su sestre Šišić.

Njihov rad možete pratiti na društvenim mrežama. 

E.O.

Belma i Ajla Šišić Radopvi od epoksi smole

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)