
26.07.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Jutros su se i radnici Nacionalne univerzitetske biblioteke BiH okupili pred zgradom i još jednom zatražili od direktora da podnese ostavku.
Jutros su se i radnici Nacionalne univerzitetske biblioteke BiH okupili pred zgradom ove institucije u Kampusu Univerziteta u Sarajevu i još jednom zatražili od direktora da podnese ostavku i ode u penziju.
Radnici su ušli su u četvrti mjesec bez plaće, a početkom jula, uputili su dopis svim nivoima vlasti i zamolili su ih za "hitan i konkretan angažman, u skladu s nadležnostima, te jasniju i temeljitiju analizu cjelokupne situacije".
"S obzirom na to da nemamo upravni i nadzorni odbor već godinama, Ismet Ovčina nije ovlaštena osoba u registru sudskom o djelatnosti NUB-a. Postupili smo u vezi sa zakonskim okvirima i napravili rješenje o penzionisanju, potpisano je od stručnog kolegija, ali ne možemo staviti pečat jer nam je sekretarica rekla da ga je uzeo direktor i sklonio. Ona nam je rekla da nema ovlaštenje pečat da nam da", istakli su uposlenici.
Nadaju se da će ovo uroditi plodom i da će predstavnici vlasti iznaći rješenje
Podsjetimo, danas je došlo i do zajedničkog sastanka na kojem su se svi ministri usaglasili da direktor treba dati ostavku.
Zadovoljstvo jedinstvenim stavom svih ministara po ovom pitanju iskazala je i ministrica kulture i sporta FBiH Sanja Vlaisavljević.
"Predstavnik Vijeća djelatnika nam je danas rekao da je njihov prvi zahtjev promjena upravljačke strukture ove institucije. Takav stav jasno ukazuje gdje leži problem. Kao ministri, mi smo u stalnoj komunikaciji, vrlo pedantno pratimo priliv sredstava u ovu instituciju. Problem se pojavio zbog vrlo sumnjivih pravdanja sredstava, u ovoj i još u nekim institucijama. Zato sam uvjerena da će upravo ovi problemi koji se adresiraju nama biti riješeni jer smo sigurni da su dostavljena sredstva dostatna ne samo za plaće nego i za neke druge troškove. Problemi kojima se manipulira u javnosti upravo dolaze iz institucija gdje su čelni ljudi trebali biti umirovljeni. To je jasna poruka i djelatnicima koji su kolateralna šteta aktualnog menadžmenta. Znamo gdje je ključni problem i gdje tražiti rješenje", istakla je u svom obraćanju ministrica Vlaisavljević.
Zajedničkim očitovanjem, ministri su poslali jasnu poruku, a to je da sva ministarstva redovno komuniciraju i sarađuju kada je u pitanje praćenje rada i održivosti kulturnih institucija, u skladu s svojim nadležnostima i da uposlenici NUB BiH imaju potpunu podršku da pokrenu sve potrebne procedure da se riješi osnovni problem, a to je netransparentan rad upravljačkih struktura NUB BiH.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.