
02.07.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Nevladina organizacija u Brčkom uvodi solarno grijanje vode u škole, uz podršku Bugarske razvojne saradnje i lokalnih vlasti.
Nevladina organizacija Posavina bez mina iz Brčkog započela je realizaciju projekta ugradnje solarnih sistema za grijanje vode u osnovnim školama u brčanskim naseljima Grčica i Brka, te selima Šatorovići i Ražljevo.
Projekat finansira Bugarska razvojna saradnja, a na prijedlog Odjeljenja za obrazovanje. Solarno grijanje vode bit će uspostavljeno u JU Druga osnovna škola, Osma osnovna škola, Petnaesta osnovna škola i Prva osnovna škola - područna škola Ražljevo.
"U školama nema tople vode u toaletima, niti u svlačionicama i cilj nam je od samog početka da u svim osnovnim školama u Distriktu postavimo solarne kolektore kako bi učenicima omogućili toplu vodu tokom cijele školske godine", rekla je predsjednica organizacije Svjetlana Pavlović.
Ona kaže da projekt ima edukativnu i zagovaračku komponentu, jer žele djeci, kroz praktičan primjer postavljanja ovih sistema, pokazati da se topla voda može dobiti i bez korištenja tradicionalnih izvora električne energije.
"Jedan kolektor od 4 kvadratna metra na krovu može zagrijati vodu za cijeli školski objekat. Isplativi su i tako promovišemo solarno grijanje vode. Jer kad nema sunca, može se vršiti dogrijavanje vode uz pomoć električne struje. Projekt, kao i drugi, ima za cilj podstaknuti građane da koriste što više obnovljive izvore energije", dodala je Pavlović.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.