Memorijalni centar Sarajevo

Foto: Memorijalni centar Sarajevo

19.11.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

PODRŠKA PORODICAMA

Potpisan sporazum o izgradnji spomen-obilježja maloljetnim borcima u Novom Gradu

Memorijalni centar Sarajevo i Općina Novi Grad potpisali sporazum o sufinansiranju izgradnje spomen-obilježja maloljetnim borcima u Saraj Polju.

U Memorijalnom centru Sarajevo danas je potpisan Sporazum o sufinansiranju izgradnje spomen-obilježja maloljetnim borcima Armije Republike Bosne i Hercegovine s područja Općine Novi Grad Sarajevo.

Sporazum su potpisali direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić i pomoćnik načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Općine Novi Grad Sarajevo Tahir Mašić.

Memorijalni centar Sarajevo će sufinansirati realizaciju projekta u iznosu od 15.000 KM.

Spomen-obilježje će biti izgrađeno na lokalitetu ispred Doma zdravlja „Saraj Polje“, kao trajni podsjetnik na doprinos i žrtvu maloljetnih boraca u odbrani Bosne i Hercegovine.

Potpisivanju Sporazuma prethodili su sastanci i razgovori direktora Kulanića sa Udruženjem maloljetnih boraca Općine Novi Grad Sarajevo, čiji je angažman bio ključan za pripremu projekta. Udruženje je samostalno donijelo idejno rješenje spomen-obilježja te obezbjedilo sve potrebne preduslove da se projekat implementira.

Predsjednik Udruženja Safet Bogučanin, ovom prilikom je zahvalio Memorijalnom centru Sarajevo na institucionalnoj podršci.

''Ovo spomen-obilježje predstavlja dug prema generaciji koja je prerano ponijela teret rata. Zahvalni smo Memorijalnom centru Sarajevo na razumijevanju i podršci da ovaj projekat dobije svoju konačnu formu, kao i našoj općini koja je na sebe preuzela ulogu naših zastupnika'' - kazao je Bogučanin.

Mašić je ovom prilikom objasnio koje su obaveze Općine.

''Naša je obaveza da osiguramo potpunu transparentnost procesa. Ovo je projekat od izuzetnog značaja za našu zajednicu i učinit ćemo sve da bude realiziran kvalitetno, odgovorno i u rokovima'' – istaknuo je Mašić.

Kulanić je naglasio važnost zajedničkog djelovanja lokalnih institucija i udruženja.

''Udruženje je uradilo izvanredan posao u pripremi projekta i jasno definisalo njegov značaj. Naša obaveza je da podržimo inicijative koje čuvaju istinu o odbrani države i doprinesemo da se na dostojanstven način obilježe memorijalne lokacije i izgrade spomen-obilježja trajne vrijednosti'' – riječi su direktora Kulanića.

Sporazumom su definirane obaveze obje strane, uključujući namjensko trošenje sredstava, tehnički nadzor, izvještavanje, transparentnost procesa i obavezu da se spomen-obilježje izgradi u skladu sa važećim propisima i projektom. Izgradnja spomen-obilježja realizirat će se tokom 2026. godine, uz kontinuiranu koordinaciju Memorijalnog centra Sarajevo i Općine Novi Grad, saopćeno je iz Pres službe Memorijalnog centara Sarajevo.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI