
Foto: Memorijalni centar Sarajevo
19.11.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Memorijalni centar Sarajevo i Općina Novi Grad potpisali sporazum o sufinansiranju izgradnje spomen-obilježja maloljetnim borcima u Saraj Polju.
U Memorijalnom centru Sarajevo danas je potpisan Sporazum o sufinansiranju izgradnje spomen-obilježja maloljetnim borcima Armije Republike Bosne i Hercegovine s područja Općine Novi Grad Sarajevo.
Sporazum su potpisali direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić i pomoćnik načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Općine Novi Grad Sarajevo Tahir Mašić.
Memorijalni centar Sarajevo će sufinansirati realizaciju projekta u iznosu od 15.000 KM.
Spomen-obilježje će biti izgrađeno na lokalitetu ispred Doma zdravlja „Saraj Polje“, kao trajni podsjetnik na doprinos i žrtvu maloljetnih boraca u odbrani Bosne i Hercegovine.
Potpisivanju Sporazuma prethodili su sastanci i razgovori direktora Kulanića sa Udruženjem maloljetnih boraca Općine Novi Grad Sarajevo, čiji je angažman bio ključan za pripremu projekta. Udruženje je samostalno donijelo idejno rješenje spomen-obilježja te obezbjedilo sve potrebne preduslove da se projekat implementira.
Predsjednik Udruženja Safet Bogučanin, ovom prilikom je zahvalio Memorijalnom centru Sarajevo na institucionalnoj podršci.
''Ovo spomen-obilježje predstavlja dug prema generaciji koja je prerano ponijela teret rata. Zahvalni smo Memorijalnom centru Sarajevo na razumijevanju i podršci da ovaj projekat dobije svoju konačnu formu, kao i našoj općini koja je na sebe preuzela ulogu naših zastupnika'' - kazao je Bogučanin.
Mašić je ovom prilikom objasnio koje su obaveze Općine.
''Naša je obaveza da osiguramo potpunu transparentnost procesa. Ovo je projekat od izuzetnog značaja za našu zajednicu i učinit ćemo sve da bude realiziran kvalitetno, odgovorno i u rokovima'' – istaknuo je Mašić.
Kulanić je naglasio važnost zajedničkog djelovanja lokalnih institucija i udruženja.
''Udruženje je uradilo izvanredan posao u pripremi projekta i jasno definisalo njegov značaj. Naša obaveza je da podržimo inicijative koje čuvaju istinu o odbrani države i doprinesemo da se na dostojanstven način obilježe memorijalne lokacije i izgrade spomen-obilježja trajne vrijednosti'' – riječi su direktora Kulanića.
Sporazumom su definirane obaveze obje strane, uključujući namjensko trošenje sredstava, tehnički nadzor, izvještavanje, transparentnost procesa i obavezu da se spomen-obilježje izgradi u skladu sa važećim propisima i projektom. Izgradnja spomen-obilježja realizirat će se tokom 2026. godine, uz kontinuiranu koordinaciju Memorijalnog centra Sarajevo i Općine Novi Grad, saopćeno je iz Pres službe Memorijalnog centara Sarajevo.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.