
Foto: Srna
03.12.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Formalne izmjene Pravilnika UIO nisu usvojene, pa je upitno kada će novoizgrađeni granični prelaz Gradiška početi s radom.
Na sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH održanoj 2. decembra 2025. godine, član UO iz reda eksperata kojeg imenuje Vlada FBiH glasao je protiv formalnih izmjena Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji UIO.
Ove izmjene bile su ključne za preraspodjelu postojećih radnika UIO, što bi omogućilo početak rada novoizgrađenog graničnog prelaza Gradiška, koji je u potpunosti operativan i logistički opremljen.
Zbog neusvajanja Pravilnika, otvaranje prelaza sada je upitno, što izaziva dodatnu zabrinutost kod građana i privrednika koji računaju na efikasno funkcionisanje prelaza, kako za putnički tako i za teretni saobraćaj.
Predsjednik Upravnog odbora UIO najavio je novu sjednicu za 4. decembar 2025. godine, naglašavajući kako je cilj prevazići trenutne nesuglasice u interesu svih građana Bosne i Hercegovine.
Istakao je da postoji uvjerenje da će granični prelaz Gradiška uskoro početi sa radom, čime bi se olakšao protok robe i putnika, te poboljšala efikasnost carinskih i administrativnih procedura.
Podsjetimo, otvaranje novog Graničnog prelaza Gradiška planirano je idućeg četvrtka, 11. decembra. Otvorenju bi trebale prisustvovati delegacije Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske predvođene Borjanom Krišto i Andrejom Plenkovićem.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.