Policija

Foto: Fena

25.12.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

POJAČANE MJERE

Policija u ZDK oduzela vozila višestrukim povratnicima zbog teških prekršaja

Zbog vožnje bez dozvole, alkohola i neplaćenih kazni, policija u ZDK privremeno je oduzela vozila rizičnim vozačima.

Policijski službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona nastavili su s provođenjem pojačanih mjera usmjerenih na sankcionisanje višestrukih povratnika u činjenju težih saobraćajnih prekršaja.

Tokom kontrole saobraćaja 23. decembra, u mjestu Hanovi na području Zenice, policijska patrola je privremeno oduzela putničko motorno vozilo marke "Vento", kojim je upravljao D. M. iz Zenice.

Kontrolom je utvrđeno da je vozač upravljao vozilom prije sticanja prava na upravljanje, pod uticajem alkohola, te da je koristio nepripadajuće registarske tablice.

Također je potvrđeno da se radi o višestrukom povratniku u činjenju saobraćajnih prekršaja, sa evidentiranim dugom od 9.110,80 KM neplaćenih novčanih kazni.

Istog dana, na području Zavidovića, policija je privremeno oduzela i putničko motorno vozilo marke "Opel", kojim je upravljao H. M. iz Zavidovića.

I u ovom slučaju utvrđeno je da je vozač upravljao vozilom bez stečenog prava, te da je višestruki povratnik u činjenju težih prekršaja, s dugom od 1.667,20 KM po osnovu neplaćenih kazni.

Zbog činjenice da su svojim ponašanjem u saobraćaju predstavljali ozbiljnu prijetnju sigurnosti drugih učesnika, vozila su im privremeno oduzeta u skladu sa Zakonom o policijskim službenicima Zeničko-dobojskog kantona i Zakonom o prekršajima Federacije BiH.

Iz MUP-a ZDK ističu da se mjera privremenog oduzimanja vozila pokazala kao jedna od najefikasnijih u borbi protiv bahate i neodgovorne vožnje.

Tokom ove godine, na području ZDK policija je privremeno oduzela ukupno 130 automobila i četiri motocikla, dok je u posljednjih osam godina oduzeto više od 1.000 vozila, od kojih je oko 400 trajno uništeno.

Naglašeno je da će unapređenje sigurnosti saobraćaja i dalje ostati jedan od ključnih prioriteta Uprave policije MUP-a ZDK, te da će višestruki povratnici i ubuduće biti u fokusu represivnog djelovanja policije.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI