Novac

Foto: CBBiH

25.02.2026 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

PODRŠKA ŠTRAJKU U ŽZH

Sindikat pravosuđa ŽZH podržao doktore i upozorio na niske plate

Sindikat sudova i tužiteljstva ŽZH dao podršku doktorima te poručio da su plate u pravosuđu najniže u FBiH, uz nastavak štrajka.

Sindikalna organizacija sudovi i tužiteljstvo Županije Zapadnohercegovačke (ŽZH) u srijedu je uputila javnu podršku Sindikatu doktora medicine i stomatologije u ovoj županiji u njihovim nastojanjima za zaštitom svojih radnih i materijalnih prava.

"Smatramo da su dostojanstveni uvjeti rada, primjerena organizacija posla, te adekvatna i pravedna naknada za izuzetno odgovoran posao koji obavljaju minimum koji im pripada. Kvalitetno zdravstvo nije trošak, već temelj dobrobiti i sigurnosti građana, te društva u cjelini", priopćeno je iz Sindikata.

Dodaju kako su radnici u različitim područjima javnog sektora u težem položaju nego ikada prije, suočeni sa sličnim problemima, nedostatkom uvažavanja, neadekvatnim primanjima i izostankom stvarnog socijalnog dijaloga, te iz tog razloga naglašavaju kako je zajedništvo u tim nastojanjima ključno da se vrati dostojanstvo radniku.

"Mi, djelatnici u pravosuđu, dobro razumijemo borbu za pravedne uvjete rada jer i sami vodimo istu. I dalje smo u štrajku, te ustrajemo na svojim zahtjevima, koji su realni i minimalni. Podsjećamo da su, u uvjetima dugogodišnje inflacije, naše plate najniže u Federaciji BiH. Unatoč odgovornosti i zahtjevnosti poslova koje obavljamo, većina zaposlenika prima platu koja je tek neznatno viša od minimalne, odnosno 1.052 marke", navode.

Nažalost, kako kažu, pomaka u rješavanju zahtjeva uposlenika u pravosuđu još uvijek nema, te se kraj štrajka ne nazire.

Smatraju da su prava radnika na dostojanstvenu naknadu za svoj rad temelj očuvanja kvalitete javnih usluga i sigurnosti sistema koji mora funkcionirati u interesu svih građana.

"To mora biti trajna obaveza svake vlasti kojoj je doista stalo do kvalitete života građana, a čega su im, posebno u izbornim godinama, puna usta. Vrijeme je za žuran i konstruktivan dijalog s obespravljenim radnicima, te za vraćanje dostojanstva javnom sektoru", stoji u priopćenju Sindikalne organizacije sudovi i tužiteljstvo ŽZH-a.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)