
09.08.2011 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba

Kamping turizam namijenjen svima, bogatim, manje bogatim, individualcima, porodicama, sve veću popularnost dobiva u svijetu, ali i kod nas. Sigurno je ko ga jednom proba nikad ga se neće odreći, što dokazuju i podaci mnogobrojnih istraživanja koja govore da danas najmanje 11 miliona porodica iz srednjoeuropskih država tokom godišnjeg odmora boravi u kampovima. Francuska prednjači po broju kampova, a slijede je Italija, Velika Britanija, Holandija i Njemačka.
I u BiH ovaj vid turizma sve više dobiva na značenju. U ponudi je više od 20 kampova koji nude različite sadržaje koji uz malo veće zalaganje i promociju mogu da odgovore i zahtjevnom evropskom turisti. Da je tako, govori i njihova posjećenost.
"Una kamp" smješten u naselju Halkići u Bosanskoj Krupi tokom godine posjete turisti iz Njemačke, Austrije, Holandije, Belgije, Slovenije...
Kamp osim aktivnog odmora, kampovanja posjetiocima nudi rafting, biciklizam,iznajmljivanje vikendica, bungalova i bogatu gastronomsku ponudu. Zadovoljni uslugom i onim što pruža bh. ljepotica Una i prirodno okruženje Krupe, turisti se vraćaju i drugi put.
(Kamp "Una" -Bosanska Krupa)
Sandi Terzić, direktor "Una kampa" u razgovoru za ekapija.ba kaže kako neki od zadovoljnih turista već četvrtu godinu dolaze ovdje i ostaju i do 20 dana.
"Mi u BiH nismo svjesni kakvu ljepotu imamo", kaže Terzić, pojašnjavajući, kako moramo više raditi na kulturi i ponašanju prema prirodi, odnosno da ovo malo što imamo čuvamo, a ne zloupotrebljavamo.
On kaže kako su posjetioci oduševljeni našom prirodom i činjenicom da nismo opterećeni turizmom, što daje mir i što je sa druge strane teško naći u velikim centrima.
Zanimljiv po svojoj prirodnoj ljepoti je i bh. kamp "Drina" koji se nalazi na rijeci Drini, odnosno na drugom kilometru sjeverno od Foče, magistralnog puta Dubrovnik – Beograd.
(Kamp "Drina" kod Foče)
Branko Vujičić, iz auto kampa "Drina" kaže kako najviše dolaze Holanđani, Česi, Njemci, Francuzi i Slovenci. Zadržavanje varira, a Vujičić kaže, ako ponudite dobar sadržaj (izlete, rafting, obilazak kraja) ostanu nekoliko dana, a ako nema sadržaja onda prenoće i idu dalje.
Kamperi su oduševljeni Bosnom i Hercegovinom, iako nas još uvijek bije glas "nesigurne turističke destinacije", što stvara dodatne probleme. "Najveći problem je ubijediti turiste da dođu, a kada dođu oni su oduševljeni, jer mi smo gostoljubiv narod, a sa cijenama smo daleko prihvatljiviji od regiona“" kaže Vujičić, naglašavajući kako kamping u BiH ima perspektivu, samo treba više raditi na njegovoj promociji.
E. Kokor
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.