
Foto: Fena
17.03.2026 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Vlada USK usvojila olakšice za investitore i 4,2 miliona KM za Kantonalnu bolnicu Bihać. Najavljene nove strategije razvoja turizma i socijalne zaštite.
Vlada Unsko-sanskog kantona (USK) razmatrala je danas opsežan dnevni red, s posebnim fokusom na finansijsku podršku ključnim sektorima i unapređenje zakonodavnog okvira, izjavio je premijer USK-a Mustafa Ružnić.
Prema njegovim riječima, usvojeni materijali obuhvataju značajna izdvajanja za boračku populaciju, zdravstveni sektor i realnu ekonomiju, ali i reformske zakone koji bi trebali unaprijediti poslovni ambijent i funkcionisanje javnih sistema.
"Na sjednici je bilo puno materijala i zahvaljujem se timu Vlade koji je pripremio prijedloge u pravcu finansijske podrške. Posebno izdvajam Ministarstvo za pitanje boraca i podršku demobilisanim borcima, kao i Ministarstvo zdravstva koje je osiguralo 4,2 miliona KM za Kantonalnu bolnicu, uključujući sredstva za specijalizacije, finansijsku konsolidaciju i tzv. pametne lijekove" – kazao je Ružnić.
Dodao je da su finansijska izdvajanja planirana i kroz druga ministarstva, s ciljem jačanja različitih sektora u kantonu.
Ružnić je istakao i važnost zakonodavnih aktivnosti koje Vlada USK provodi u kontinuitetu.
"U proteklom periodu radili smo na izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom obrazovanju, donijeli novi zakon o srednjem obrazovanju, kao i zakon o predškolskom obrazovanju i zakon o poticajima u privredi. Danas smo razmatrali izmjene i dopune Zakona o šumama, čime se konačno rješava pitanje čuvara šuma, ali i određeni finansijski aspekti u realnom sektoru" – naveo je Ružnić.
Posebno je izdvojio i Zakon o građenju, koji bi, kako je kazao, trebao donijeti niz olakšica za jedinice lokalne samouprave i investitore.
"Riječ je o zakonu koji će olakšati procedure za općine i gradove, ali i za investitore poput elektrodistribucije, posebno kada su u pitanju objekti do 200, odnosno 400 kvadratnih metara" – pojasnio je Ružnić.
Govoreći o narednim aktivnostima, Najavio je nastavak rada na strateškim dokumentima i novim zakonima.
"U pripremi su strategije razvoja turizma i borbe protiv zloupotrebe droga, kao i izmjene i dopune Zakona o socijalnoj zaštiti s posebnim fokusom na demografski razvoj. Također, očekujemo i zakon o policijskim službenicima, izmjene Zakona o oružju te zakon o robnim rezervama koji priprema Ministarstvo poljoprivrede" – zaključio je Ružnić.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.