Bosch i AWS počinju surađivati kako bi digitalizirali logistiku
Društvo Bosch i pružatelj usluge oblaka Amazon Web Services (AWS) iz SAD-a namjeravaju poboljšati učinkovitost i održivost u prijevoznoj i logističkoj industriji.
Društvo Bosch i pružatelj usluge oblaka Amazon Web Services (AWS) iz SAD-a namjeravaju poboljšati učinkovitost i održivost u prijevoznoj i logističkoj industriji. Njihov je plan pružiti logističkim društvima i otpremnicima tereta diljem svijeta brz i jednostavan pristup digitalnim uslugama putem platforme koju pokreće AWS. U budućnosti će pružati podršku za razne aspekte: od iskorištavanja kapaciteta voznih parkova gospodarskih vozila do praćenja kretanja robe i obrade narudžbi, sve iz jednog izvora. U tu su svrhu društvo Bosch i AWS započeli stratešku suradnju. Društvo Bosch bit će odgovorno za razvoj i upravljanje logističkom platformom, čiji je središnji dio tržište digitalnih usluga, dok će AWS-ov doprinos biti sveobuhvatna ponuda i stručnost u pogledu oblaka. Platforma će olakšavati neometanu interakciju između raznih usluga i podataka, što će omogućiti prijevoznim i logističkim društvima da izvuku puno više koristi iz prilika koje nudi digitalizacija a da ne moraju organizirati svoje vlastite skupe informatičke projekte koji zahtijevaju mnogo resursa. Tržište će također biti otvoreno svim pružateljima digitalnih logističkih usluga. Industrija i potrošači imat će koristi od inicijative zahvaljujući, naprimjer, većoj pouzdanosti i transparentnosti isporuke robe i paketa. Društva namjeravaju predstaviti pripremnu verziju logističke platforme na sajmu Hannover Messe, a stavljanje na europsko, indijsko i američko tržište predviđeno je krajem 2022.
Dugogodišnji rast bez kraja na vidiku
Prijevozna i logistička industrija godinama ubrzano rastu. Tijekom pandemije bolesti COVID-19 internetske narudžbe i isporuke pošiljaka strelovito su narasle, što je industriji dalo dodatni poticaj. Do 2030. godine svjetski prijevoz robe narast će više od 40 posto, a do 2050. godine očekuje se da će ta brojka premašiti 145 posto. Taj se rast odvija na tržištu koje je vrlo fragmentirano na svjetskoj razini i koje se bori s neučinkovitosti na raznim područjima. Navest ćemo nekoliko činjenica kao primjer: više od 95 posto društava koje posluju u toj industriji u svijetu mala su i srednja poduzeća (SME). Otprilike devet od deset društava posluje s manje od pet vozila. Većina otpremnika tereta i dalje svoje dnevno poslovanje organizira ručno ili s pomoću raznih nepovezanih računalnih programa. Osim toga, prema statističkim podacima o prijevozu robe njemačkog Saveznog ministarstva digitalnog razvoja i prometa (dostupno samo na njemačkom jeziku) više od 150 milijuna putovanja "prazne" su vožnje, što na godišnjoj razini čini više od 6,5 milijardi „praznih” kilometara ili više od 160 000 bespotrebnih putovanja oko Zemlje. To ima velik utjecaj ne samo na nastojanja za zaštitu klime nego i na manjak vozača koji je već sada problematičan. Savezna udruga za prijevoz robe, logistiku i odlaganje procjenjuje da samo u Njemačkoj nedostaje između 60 000 i 80 000 vozača. Situacija sve više dolazi do izražaja diljem svijeta.
Puno izazova – jedno rješenje
Društvo Bosch namjerava pružiti svoju logističku platformu kao ključno rješenje za mnoge izazove koji stoje pred prijevoznom i logističkom industrijom. Prednost te platforme jest što će stvoriti cijeli ekosustav i softversko okruženje u kojem prijevoznici i otpremnici tereta mogu odabrati, rezervirati i izvršiti usluge raznih pružatelja kako bi zadovoljili svoje specifične potrebe. Platforma također omogućuje jednostavnu integraciju aplikacija koje su već važne za tržište, npr. u sustavima za upravljanje prijevozom. Zahvaljujući zajedničkoj uporabi podataka koji su dostupni putem sustava telematike u gospodarskim vozilima, npr. putem upravljanja voznim parkom, također je moguće povezati i dopustiti komunikaciju između različitih usluga iz različitih područja. Tako se lakše iskorištavaju sinergije.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.