Uglavnom iz Sirije

Zaposlena većina izbjeglica koje su 2015. stigle u Njemačku

28.07.2023. 11:43 / Izvor: Agencije
Njemačka

Većina izbjeglica koje su 2015. stigle u Njemačku, uglavnom iz Sirije, u stalnom je radnom odnosu, saopćio je Institut za istraživanje tržišta rada.

Većina izbjeglica koje su 2015. stigle u Njemačku, uglavnom iz Sirije, u stalnom je radnom odnosu, saopćio je Institut za istraživanje tržišta rada.

Desne snage, posebno Alternativa za Njemačku (AfD) koja trenutno uživa veliku popularnost, svoje opiranje useljavanju, naročito izbjeglica, opravdava navodno slabom integracijom u njemačko tržište rada i socijalnim povlasticama kao najvažnijom motivacijom dolaska u Njemačku.

Međutim, demantiraju ih podaci instituta za 2021. godinu, prema kojima radi 54 posto izbjeglica koje su stigle 2015, što je u poređenju s pandemijskom 2020. rast od deset posto, prenosi Hina.

Uporedo s brojem zaposlenih raste i nivo obrazovanja izbjeglica, pa je tako 33 posto odraslih od dolaska u Njemačku pohađalo škole ili visokoškolske ustanove u cilju stručnog usavršavanja ili obrazovanja.

Prema podacima IAB-a, 70 posto zaposlenih izbjeglica rade na poslovima na kojima je potrebna stručna ili visokoškolska kvalifikacija. No, 41 posto zaposlenih radi na poslovima za koje su prekvalificirani tj. koji su ispod nivoa posljednjeg zaposlenja u domovini. Samo dvanaest posto radi na boljim radnim mjestima.

Od ukupnog broja zaposlenih izbjeglica, njih 65 posto radi puno radno vrijeme. Prosječna bruto zarada zaposlenih izbjeglica je u međuvremenu porasla s 1.660 eura bruto mjesečno na 2.037 eura.

I dalje je međutim značajan nesrazmjer između zaposlenih muškaraca i žena. Dok radi 67 posto muškaraca, žena je svega 23 posto. Autori studije IAB-a pod nazivom Migracije, integracije i tržište rada to objašnjavaju nižom kvalifikacijom žena koje su stigle u Njemačku i fokusiranjem na odgoj djece.

“Šest godina nakon dolaska u Njemačku su u svim segmentima vidljivi napreci kada je u pitanju integracija u tržište rada. No postoji i velika potreba za daljim pomacima, posebno kada je u pitanju integracija žena u tržište rada”, zaključila je voditeljica studije Julija Kosjakova.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti