
Foto: muenchnerbier.de
17.10.2025 |
Vijesti / SVIJET
Izvor: Nezavisne novine
Njemačke pivare poput Krombacher i Radeberger najavljuju nova poskupljenja piva i sokova početkom 2026. godine zbog rasta troškova.
Veliki njemački proizvođači piva i bezalkoholnih napitaka najavili su nova poskupljenja koja bi, prema prognozama, uskoro mogla pogoditi potrošače širom zemlje. Nakon višegodišnjeg zastoja, nekoliko vodećih pivara već je podiglo cijene, dok se naredni val povećanja očekuje početkom 2026. godine, piše Wirtschaftswoche.
Kompanije Krombacher i Veltins već su tokom oktobra povećale cijene svojih proizvoda za trgovine i ugostiteljske objekte. Njihovim koracima uskoro će se pridružiti i druge velike pivare, među kojima je i grupacija Radeberger, čije nove cjenovne liste stupaju na snagu 1. januara naredne godine.
Prema analizi specijalizovanog časopisa Inside, rast cijena pogađa šest od deset najprodavanijih pivskih brendova u Njemačkoj. Za sada se povećanja uglavnom odnose na veleprodaju, ali stručnjaci upozoravaju da će se efekti neminovno prenijeti i na krajnje potrošače.
„Maloprodajni lanci najčešće odgađaju korekcije do perioda nakon Božića kako bi iskoristili prazničnu potrošnju“, pojasnio je Markus Štrob iz istraživačke kuće NIQ.
Poskupljenje ne zaobilazi ni točeno pivo. Ugostitelji upozoravaju da rast troškova poslovanja, uključujući i povećanje minimalne plate, dodatno pritišće cijene u njihovom sektoru.
Istovremeno, industrija se suočava s padom potrošnje. Podaci NIQ-a pokazuju da je u prvoj polovini 2025. godine prodaja piva u trgovinama smanjena za 2,1 posto, dok je u ugostiteljskim objektima zabilježen pad od čak 8,6 posto.
Prema riječima ugostitelja, sve više gostiju naručuje samo jednu čašu vina ili piva, što odražava oprez potrošača u uslovima pojačanih ekonomskih neizvjesnosti.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.