larijani

Foto: x

02.03.2026 |

Vijesti / SVIJET

Izvor: Agencije

Nastavljaju se napadi

Iranski šef sigurnosti: Iran neće pregovarati sa SAD-om

SAD i Izrael nastavljaju napade na Iran, Teheran uzvraća projektilima. Larijani poručio da nema pregovora s Trumpom. EU građani traže evakuaciju.

Nastavljaju se napadi SAD-a i Izraela na ciljeve u Iranu, a Teheran odgovara napadima balističkim projektilima i dronovima na Izrael te američke vojne baze, ali i ciljeve u zemljama Perzijskog zaljeva.

Američka vojska objavila je snimke napada na skladišta iranskih projektila i hangare s vojnim avionima.

Iranski šef sigurnosti Ali Larijani, koji je bio i savjetnik bivšeg vrhovnog vođe zemlje, objavio je u ponedjeljak na X da Teheran neće pregovarati sa SAD-om.

"Nećemo pregovarati sa Sjedinjenim Državama. Trump je izdao "America First" da bi prihvatio "Israel first". Trumpovo željno razmišljanje uvuklo je čitavu regiju u nepotreban rat, a sada s pravom brine zbog novih američkih žrtava. Zaista je veoma žalosno što žrtvuje američko bogatstvo i krv kako bi unaprijedio nelegitimne ekspanzionističke ambicije Benjamina Netanyahua"; poručio je Larijani.

Dan prije predsjednik SAD-a Donald Trump kazao je da novo iransko vodstvo želi razgovarati s njim i da je on na to pristao.

Iranski ministar vanjskih poslova Abas Arakči kazao je da u ovom ratu nema pobjednika te da SAD i Izrael neće uspjeti postići svoje ciljeve.

Procjenjuje se da je u Iranu ostalo nekoliko hiljada ljudi s državljanstvom neke od država članica EU, rekao je visoki dužnosnik EU.

Mnogi od njih imaju i iransko državljanstvo i ne žele nužno napustiti zemlju, dodao je dužnosnik.

Tačan broj onih koji traže evakuaciju nije objavljen.

Procjenjuje se da je mnogo veći broj državljana EU-a zaglavljen u zemljama koje okružuju Iran zbog otkazivanja letova uzrokovanih zatvaranjem zračnog prostora.

Dan prije predsjednik SAD-a Donald Trump kazao je da novo iransko vodstvo želi razgovarati s njim i da je on na to pristao.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)