Dr. mreže

Foto: Ilustracija

11.06.2026 |

Vijesti / SVIJET

Izvor: Vijesti.ba

ZABRANA DRUŠTVENIH MREŽA ZA MLADE

Kanada uvodi zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina i strožu AI regulaciju

Kanada predlaže zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 i strožu kontrolu AI chatbota, uz visoke kazne za nepoštivanje propisa tehnoloških kompanija.

Kanadska vlada predstavila je prijedlog zakona o digitalnoj sigurnosti kojim bi se djeci mlađoj od 16 godina zabranilo korištenje društvenih mreža, uz izuzetke za platforme koje ispune posebne sigurnosne standarde.

Prijedlog zakona, predstavljen u srijedu u Parlamentu, predviđa i strožiju regulaciju AI chatbotova, uključujući uspostavljanje digitalnog regulatora koji bi određivao sigurnosne standarde za tehnološke kompanije, prenose Vijesti.ba.

Kompanije koje ne budu poštovale propise mogle bi se suočiti s kaznama u iznosu od tri posto globalnih prihoda ili do deset miliona kanadskih dolara, odnosno 7,2 miliona američkih dolara, u zavisnosti od toga koji je iznos veći.

Ministar kanadskog identiteta i kulture Marc Miller izjavio je da su društvene mreže i AI chatbotovi dizajnirani tako da zadržavaju pažnju korisnika, ali da ne podržavaju zdrav razvoj djece, javlja Reuters.

''Oni su za mnoge mlade Kanađane postali izvor anksioznosti, izolacije, depresije i drugih izazova u oblasti mentalnog zdravlja. Ovaj zakon će omogućiti sigurnije okruženje za mlade Kanađane i ohrabriti ih da se povezuju uživo, grade prijateljstva, fokusiraju se na školu i razvijaju stvarne životne vještine'' - kazao je Miller.

Predstavljanje zakona uslijedilo je nekoliko sedmica nakon što su porodice pogođene jednim od najtežih masovnih napada u Kanadi tužile kompaniju OpenAI.

Porodice su tvrdile da je kompanija znala da je osumnjičeni napadač planirao napad koristeći ChatGPT, ali da o tome nije obavijestila policiju.

Kanadski prijedlog dolazi nakon što je Australija u decembru postala prva zemlja u svijetu koja je zabranila društvene mreže djeci mlađoj od 16 godina. Mjesec nakon uvođenja tog zakona, kompanije društvenih mreža kolektivno su deaktivirale naloge gotovo pet miliona tinejdžera.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI