Berg: Zapadnom Balkanu potrebno poboljšanje infrastrukture

19.06.2017. 08:30 / Izvor: Tanjug
Berg: Zapadnom Balkanu potrebno poboljšanje infrastrukture

On vjeruje da postoje rješenja za Zapadni Balkan, ali kaže da to zahtjeva vrijeme i materijalna sredstava kako bi se nastavilo kretanje u pravom smijeru.

Direktor za Srbiju Evropske banke za obnovu i razvoj Daniel Berg ocjenio je da je poboljšanje infrastrukture za zemlje Zapadnog Balkana važno zbog privlačenja većeg broja investicija i da u tome imaju pomoć te finansijske institucije. 

Kada su u pitanju strane investicije, Berg smatra da Srbija treba da se fokusira na određene oblasti turizma, kao i na poljoprivredu i obnovljivu energiju.

Berg je u intervjuu za Srspku ekonomiju objasnio da vlade regiona treba da rade ne samo na "tvrdoj" infrastrukturi koja podrzumjeva izgradnju u fizičkom smislu, već i na "mekoj" infrastrukuri, što bi značilo jednostavnije procedure na granicama i brži protok kroz njih.

On je ocjenio i da infrastruktura na Zapadnom Balkanu može biti poboljšana i da je u tome dioo uloge koju ima Evropska banka za obnovu i razvoj, podsećajući da je o tome govorio i na nedavno održanoj konferenciji Bečkog ekonomskog foruma u Beogradu kao i infrastrukturnim projektima koje finasira EBOR kao što je željeznička infrastruktura.

On je dodao da se na tom problemu radi sa svim zemljama na Zapadnom Balkanu i da se fizička infrastruktura polako poboljšava.

Berg je međutim ocjenio da u isto vrijeme vlade na Zapadnom Balkanu treba da rade i na "mekoj" infrastrukuri.

To bi značilo kreiranje sistema koji će omogućiti jednostavnije procedure na granicama i brži protok kroz granice, to znači djeljenje informacija o standardima, više otvorenosti za transport, više otvorenosti za razmjenu informacija, razmjenu radne snage, objasnio je Berg.

On vjeruje da postoje rješenja za Zapadni Balkan, (za tešku i meku, infrastrukturu), ali kaže da to zahtjeva vrijeme i materijalna sredstava kako bi se nastavilo kretanje u pravom smijeru.

Upitan u kojim oblastima su u regionu strane investicije najpoželjnije, on ocjenjuje da je svaka država različita i da treba da se fokusira na različite oblasti.

"Svakako, Albanija, Hrvatska, Crna Gora su fokusirane na turizam. Srbija može da bude fokusirana na određenim oblastima turizma, ali ona ima značajne prilike u logistici; ona može da se koncentriše na biznis u poljoprivredi, obnovljivu energiju", objašnjava Berg.

On napominje da u cijelom regionu postoje investicije u oblastima kao što su IT sektor, tekstil, proizvodnja auto dijelova.

"Smatram da definitivno postoje prilike za investiranje u svim zemljama regiona. Mnogi investitori dolaze ovde kako bi izvukli povlastice i dobre lokacije, dolaze kako bi imali benefite na osnovu jeftine radne snage i benefite na osnovu regionalnih prilika, kao što su izvoz na veća tržišta, mislim na cio zapadno-balkanski region ili na tržištu Evropske unije", ukazuje Berg.

Berg je govoreći o saradnji između Evropske banke za obnovu i razvoj i država na Zapadnom Balkanu rekao da su sve države regiona članice EBOR-a, da aktivno učestvuju u radu EBOR-a i da ih posmatraju kao partnere.

"U Srbiji imamo nacionalne projekte koji treba da budu implementirani i smatram da imamo snažnu podršku od strane aktuelne vlade u procesu implementacije ovih projekata", istakao je Berg, dodajući i da država treba da nastavi da gradi kapacitete za implementaciju projekata.

Naveo je i da je EBOR potpisao sporazume (memorandume) sa tri od četiri države na Balkanu, uključujući Srbiju, u cilju pružanja pomoći u unapređivanju poslovne i investicione klime i vladanja.

"Smatram da je to dobar znak zato što države ne razmišljaju samo o izgradnji putne infrastrukture, već i o preduzimanju teških mjera u cilju reformisanja načina poslovanja. I smatram da imamo dobro saradnju sa ovim državama", rekao je Berg, napominjući da unapređivanje saradnje između država na Zapadnom Balkanu i poboljšanje integracije pomaže i u integraciji u Evropsku uniju.

Na pitanje koliko su važni infrastrukturni projekti u regionu Zapadnog Balkana samo snažan retorički mehanizam za vrijeme predizbornih perioda, Berg kaže da ne misli da je to tako već da su ti projekti važni za dugoročan razvoj države.

"Logično je da takvi projekti budu deo političkog procesa, ali ja ne vidim njih kao kratkoročne političke aktivnosti. Njih posmatram kao dugoročni deo dugog političkog i ekonomskog procesa koji treba da kreira bolje uslove za život građana Srbije", ocjenio je Berg.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti