Deficit u Španiji smanjen za 6,7 posto

28.02.2013 |

EU / EKONOMIJA

Izvor: Ceppei

Deficit u Španiji smanjen za 6,7 posto

Španski premijer Mariano Rajoy objavio je da je Španija smanjila deficit na 6,7 posto BDP-a u 2012., što je dramatičan rez u vrijeme recesije ali još ne ispunjava cilj dogovoren s Europskom unijom.

Španski premijer Mariano Rajoy objavio je da je Španija smanjila deficit na 6,7 posto BDP-a u 2012., što je dramatičan rez u vrijeme recesije ali još ne ispunjava cilj dogovoren s Europskom unijom.

Europska unija odredila je Španiji da bi u 2012. trebala smanjiti deficit na 6,3 posto BDP-a, s 9,4 posto koliko je iznosio godinu dana prije.

Rajoyova konzervativna vlada provodi zbog toga stroge mjere štednje koje, u vrijeme duboke recesije i nezaposlenosti veće od 26 posto, izazivaju redovite, masovne prosvjede.

To je golem napor cijelog španskog društva, rekao je Rajoy u  parlamentu. Nesumnjivo će pridonijeti jačanju povjerenja u Španiju.

Podatak o deficitu ne uključuje troškove spašavanja španskog bankovnog sistema od loših zajmova. Europska komisija to je dopustila Španiji.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI