
24.01.2014 |
EU / EKONOMIJA
Izvor: SRNA
U Evropi se pojavio fenomen "siromaštva zaposlenih", koji je izražen u istočnom i južnom dijelu kontinenta - ukazuju ekonomski analitičari.
.jpg)
U Evropi se pojavio fenomen "siromaštva zaposlenih", koji je izražen u istočnom i južnom dijelu kontinenta - ukazuju ekonomski analitičari.
U referatu njemačkog Fonda "Bertelsman" upozorava se na rast protestnog raspoloženja stanovništva.
Rast siromaštva, zloupotrebe i korupcija, pojačane u vrijeme krize, rezultiraju protestnim talasom.
Od ekonomskog rasta, navodi "Bertelsman", korist imaju samo "uske elite", a članstvo u EU nije svuda izazvalo, kako se očekivalo, energiju rasta narodnog blagostanja i ubrzanu ekonomsku sanaciju.
I Evropska komisija upozorava da četvrtina Evropljana živi na pragu siromaštva i socijalne marginalizacije.
Poznati američki ekonomista Džozef Štiglić upozorava da je uvođenje eura "fundamentalna greška". On je u UN ocijenio perspektive EU kao "mračne".
Njegov njemački kolega, profesor Peter Bofinger smatra da je situacija u zemljama eurozone stabilna, ali da je rano govoriti o potpunom ozdravljenju "pacijenta".
Predsjednik Sindikata radnika rudarske, građevinske i hemijske grane industrije Njemačke Mihael Vasilijadis ne gubi optimizam.
On smatra da mnogi pokazatelji "svjedoče" da ova grana privrede neće više padati.
Za sada, u EU razne agencije prenose procente ekonomskog rasta, ali i porast protestnih demonstracija u različitim zemljama.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.