
27.09.2014 |
EU / EKONOMIJA
Izvor: SRNA
Proizvođači odjeće i tekstila u Bugarskoj u prošloj godini ostvarile su rekordnu prodaju od 1,8 milijardi eura, podaci su Bugarske asocijacije proizvođača i izvoznika odjeće i tekstila.
Proizvođači odjeće i tekstila u Bugarskoj u prošloj godini ostvarile su rekordnu prodaju od 1,8 milijardi eura, podaci su Bugarske asocijacije proizvođača i izvoznika odjeće i tekstila.
Izvoz tekstilne industrije 2012. godine iznosio je 1,671 milijardi eura.
Dvadesetak najvećih tekstilnih kompanija u Bugarskoj tokom prošle godine povećalo je izvoz za 13 odsto u odnosu na godinu dana ranije, a takav trend nastavljen je i u prva tri mjeseca 2014. godine.
Prema podacima asocijacije, koje objavljuje sofijski "Kapital", povećana je potražnja i na domaćem tržištu, gdje je prošle godine zabilježen rast od 13 procenata, u odnosu na 2012. godinu.
Domaće tržište, međutim, još nije presudno za ovu industriju budući da je 90 odsto proizvodnje namijenjeno izvozu u zemlje članice EU.
Bugarskim tekstilcima u posljednje vreme sve češći klijenti su i Rusi. Oni su prošle godine ostvarili rekordne narudžbine, a ove se očekuje za 20 odsto više.
Prema procjenama stručnjaka, jeftina radna snaga, članstvo u EU i savremena tehnologija prednosti su Bugarske.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.