
18.03.2013 |
EU / POLITIKA
Izvor: Fena
Po pitanju prijedloga Evropske komisije za definiranje koncesija za vodosnabdjevanje, Beč želi zadržati svoj visoki standard kako u vodosnabdjevanju i uklanjanju otpada, tako i u javnom prevozu i stoga odbija u aktuelni Ustav grada Beča uvrstiti EU smjernicu za vodu.

Glavni grad Austrije je, u poređenju s drugim glavnim gradovima Evropske unije, već prilično dobro savladao rastuće zahtjeve službenog Bruxellesa, istaknuli su predstavnici Beča na 11. Konferenciji predsjednika parlamenata regija glavnih gradova EU. U fokusu simpozija bile su teme poput rasta stanovništva, saobraćaja, stanovanja, zaposlenosti, brige o djeci, školstva, mobilnosti, socijalnog razvoja, što iziskuje obimne investicije. Istaknuto je da su demografske promjene veliki izazov današnjice, te da su pojedini problemi mnogih regija unutar EU veoma slični.
Među svim regijama i gradovima Beč se izdvaja kao posebno uspješan i važi za uzor drugima, prije svega u domenu "gratis" vrtića, obavezujućeg predškolskog školovanja, mnogobrojnih mjera za zaposlenje, javnih investicija, socijalne stanogradnje, povoljnih godišnjih karata za javni prijevoz ili upravljanja parkinzima.
Po pitanju prijedloga Evropske komisije za definiranje koncesija za vodosnabdjevanje, Beč želi zadržati svoj visoki standard kako u vodosnabdjevanju i uklanjanju otpada, tako i u javnom prevozu i stoga odbija u aktuelni Ustav grada Beča uvrstiti EU smjernicu za vodu, saopćio je Compress Sarajevo.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.