
Foto: Ilustracija, IDA Ireland
29.10.2024 |
EU / POLITIKA
Izvor: Agencije
Evropska komisija namjerava da tim sredstvima odvrati tehnološke kompanije iz EU da uzimaju sredstva van bloka.
EU je izdvojila stotine miliona eura za razvoj kompanija koje rade na kritičnim tehnologijama, kao što su mikročipovi i kvantna tehnologija.
Nova šema sa budžetom od 300 miliona eura za 2025. treba da dobije zeleno svjetlo ove sedmice, sudeći prema nacrtu plana u koji je imao uvid briselski portal Politico.
BUDŽET ZA NAREDNE TRI GODINE 900 MILIONA EURA
Ukupan budžet za naredne tri godine, tj. do kraja aktuelnog višegodišnjeg budžeta EU, dostiže 900 miliona eura.
Evropska komisija namjerava da tim sredstvima odvrati tehnološke kompanije iz EU da uzimaju sredstva van bloka kada žele da značajno prošire poslovanje nakon što su ga izgradile.
Poznato je da SAD npr. imaju znatno veća sredstva od EU za te svrhe.
EU je zato zavisna od drugih regiona, poput SAD i Kine, kada je riječ o tehnologijama poput mikročipova ili usluga "clouda".
CILJ "TEHNOLOŠKA SUVERENOST"
Buduća eurokomesarka za tehnologiju, Finkinja Henna Virkkunen, bit će odgovorna da učini da EU ponovo bude tehnološki "suverena".
I prije nego što Virkkunen preuzme posao, Komisija već sprema novac kako bi spriječila da strateški važne tehnološke kompanije padnu u ruke stranaca.
Prema novom programu, kompanije koje ispunjavaju uslove moći će da traže investiciju od 10 miliona eura do 30 miliona, čime će Brisel praktično imati udio u vlasništvu, prenosi Politico.
Fond je namijenjen za povećanje poslovanja kompanija koje radi na tehologiji, čistoj tehnologiji ili biotehnologiji i koje su već prikupile novac.
Kompanije bi takođe trebalo da budu u mogućnosti da pokažu interesovanje drugih, privatnih investitora da se pridruže finansiranju.
Udio Brisela u finansiranju trebalo bi da bude manji, za tri do pet puta manji od ukupne sume.
U idućoj godini EU će se posebno fokusirati na kompanije u oblasti čipova i kvantne tehnologije.
Novi fond za proširenje pridružuje se programu Brisela koji je već na snazi - fondu Evropskog savjeta za inovacije (EIC).
U svom programu za naredni mandat, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen obećala je dalje proširenje EIC.
EU KOMPARATIVNO SLABIJA OD KINE I SAD
Politico piše i da će kompanije koje su dobile podršku u prethodnom programu moći ponovo da traže sredstva.
"EU je komparativno slabija od SAD i Kine po preuzimanju, komercijalizaciji i skaliranju novih tehnologija", upozorila je ekspertska grupa Komisije u izvještaju objavljenom ranije ovog mjeseca.
I drugi izvještaji, poput onog koji su napisali bivši italijanski premijeri Enrico Letta i Mario Draghi, takođe su ukazali da start-upovi imaju slab pristup finansiranju, prenio je Dnevni evropski servis.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.