
08.09.2020 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Ovaj hamam vodi se danas kao nacionalni spomenik i zaštićen je od Komisije za nacionalne spomenike BiH.
Gradska administracija na čelu sa gradonačelnikom Abdulahom Skakom, pokrenula je aktivnosti sa namjerom da obnovi Firuz-begov hamam i pet stoljeća staru atrakciju na Baščaršiji vrati Gradu.
Ovaj hamam vodi se danas kao nacionalni spomenik i zaštićen je od Komisije za nacionalne spomenike BiH.
Prema pisanim podacima, Firuz-begov hamam izgrađen je između 1505. i 1512. godine. Također se u dokumentima spominje i kao Feriz-begov, Firus-begov hamam i Firduz-begov, a smješten je zapadnim dijelom u ulici Prote Bakovića te jugozapadnim dijelom u ulicu Ćulhan.
Hamam je uvakufio Firduz-beg za potrebe svoje medrese koja je izgorjela u požaru 1697. godine.
Vlasnik ovoga nacionalnog spomenika, kompanija "Badeco Adria", pravni je nasljednik Fabrike duhana Sarajevo i nema pretjeranog interesa za ulaganje.
Trenutna Uprava društva nema interesa ni kapaciteta da ovaj lokalitet obnavlja u skladu sa zahtjevima institucija za zaštitu nacionalnih spomenika.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.