DI Sanica

Foto: Fena

22.09.2025 |

Investicije / PROJEKTI

Izvor: Fena

OPĆINA KLJUČ

Na prostoru nekadašnje DI "Sanica" započet projekat vrijedan pola miliona KM

Pola miliona KM za razvoj poslovne zone u bivšoj drvnoj industriji "Sanica".

U Ključu je pokrenuta realizacija važnog infrastrukturnog projekta kojim će se urediti pristupni putevi i postaviti javna rasvjeta u budućoj poslovnoj zoni na prostoru bivše Drvne industrije "Sanica". Vrijednost radova procijenjena je na oko pola miliona KM, a ugovori s izvođačima već su zaključeni.

Načelnik općine Ključ, Jasmin Musić, naveo je da su sredstva obezbijeđena apliciranjem prema višim nivoima vlasti, dok je dio finansiran i iz općinskog budžeta.

"Nakon okončanja procedura izbora izvođača, utvrđeni su rokovi i pripremljena projektna dokumentacija. Budući da su sredstva već osigurana na računu općine, očekujemo završetak radova u predviđenom roku. Pored općine, projekat su podržali i Ministarstvo privrede Unsko-sanskog kantona te Ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta Federacije BiH", izjavio je Musić.

Prema njegovim riječima, ovo je prvo značajnije ulaganje u nekadašnji industrijski kompleks nakon više od 30 godina. Radovi su usmjereni na izgradnju i unapređenje infrastrukture, što se smatra osnovnim uslovom za budući razvoj zone.

Ranije je općina, u saradnji s vlasnicima zemljišta i privrednicima, uspjela preuzeti vlasništvo nad kompletnom putnom mrežom unutar lokaliteta, čime su uklonjene pravne prepreke koje su godinama blokirale ulaganja javnih sredstava.

Drvna industrija Ključ je prije rata bila ključni nosilac privrede, zapošljavala više od hiljadu radnika i imala centralnu ulogu u ekonomskom razvoju općine. Nakon stečaja i prodaje imovine, pojedini dijelovi kompleksa prešli su u privatne ruke, gdje su pokrenuti novi proizvodni pogoni.

Uređenje puteva i javne rasvjete predstavlja uvodnu fazu, a lokalne vlasti planiraju da prostor bivšeg industrijskog giganta transformišu u savremenu poslovnu zonu, s mogućnošću gradnje stambenih objekata. Na taj način, kako ističu, otvaraju se nove razvojne šanse za općinu Ključ i stvaraju uslovi za privlačenje dodatnih investitora.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI