Za obnovu muzeja Semberije u Bijeljini 40.000 KM

21.02.2014 |

Investicije / PROJEKTI

Izvor: eKapija.ba

Za obnovu muzeja Semberije u Bijeljini 40.000 KM

Za renoviranje fasade Muzeja u gradskoj kasi je za 2014. godinu planirano još 40 hiljada KM, a cilj je da se obnovi zgrada uz očuvanje autentičnog izgleda.

Na zgradi muzeja Semberije, najstarije građevine u Bijeljini, počeli su radovi na obnovi spoljašnjeg dijela zgrade, koja se zbog svog istorijskog i kulturnog značaja nalazi pod zaštitom Republičkog zavoda za zaštitu kulturno – istorijskog i prirodnog nasljeđa.

Iz budžeta Grada za 2013. godinu izdvojeno je 40 hiljada konvertibilnih maraka za obnovu stolarije i projektnu dokumentaciju, a radovi će se izvoditi savremenim tehnikama pjeskarenja, kako bi obnovljeni prozori i vrata zadržali prvobitni izgled i boju.

Za renoviranje fasade Muzeja u gradskoj kasi je za 2014. godinu planirano još 40 hiljada KM, a cilj je da se obnovi zgrada uz očuvanje autentičnog izgleda.

Za vrijeme izvođenja radova Muzej će biti otvoren za posjetioce, a tokom februara mjeseca, svake srijede, tradiconalno se održava smotra arheološkog filma.

Sa fundusom od preko 10.000 eksponata, fototekom sa oko 14.000 jedinica i bibliotekom od blizu 6.000 naslova, Muzej Semberije odavno je prevazišao početne ideje i planove o čuvanju, proučavanju i predstavljanju kulturno-istorijske baštine Semberije.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI