
24.02.2016 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković, ministar prostornog uređenja, građenja i okoliša Čedomir Lukić,dopredsjedavajući Skupštine KS Sabahudin Delalić i načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić obišli su danas deponiju u Buča Potoku koja je udaljena tri kiliometra od gradske zone.
Premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković, ministar prostornog uređenja, građenja i okoliša Čedomir Lukić,dopredsjedavajući Skupštine KS Sabahudin Delalić i načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić obišli su danas deponiju u Buča Potoku koja je udaljena tri kiliometra od gradske zone.
"Svjesni smo problema koji građani Općine Novi Grad imaju zbog ove deponije, posebno oni koji žive na obroncima Smiljevića, iako njene neugodne mirise osjete i ostali stanovnici ove općine", istakao je premijer Konaković koji je naveo kako zato postoji nekoliko razloga.
Kazao je da je jedan od njih aktivnost državnog tužilaštva koje provodi povremenim iskopavanjima u okviru pojedinih istraga kojim su poprilično uništili raniji sistem za otplinjavanje čime su Kantonu nanesene značajne materijalne štete. Najveći problem zapravo predstavlja i činjenica da te istrage još nisu zatvorene, a oni ne dozovljavaju da se popravi stanje koje su narušili.
"Morali smo čekati da se završe neki procesi sa Federalnom vladom o pristupnim IPA fondovima u kojima imamo garantovana sredstva za rješavanje dijela postojećeg problema", pojasnio je premijer Konaković i najavio da će ugovor za korištenje IPA sredstava biti potpisan do kraja ovog mjeseca što će omogućiti da se krene sa implementacijom postavljanja sanitarnih ploha.
Tokom današnjeg obilaska bilo je riječi o modernijem pristupu rješavanja ovih problema. Savremena društva se bogate preradom otpada, a mi nažalost investiramo novac za njegovo odlaganje, zbog čega premijer Konaković zatražio od preduzeća Rad da i oni budu malo inovativniji te da prate svjetske trendove i ponude rješenja koja će Vlada KS sigurno podržati.
"Imali smo nekoliko privatnih posjeta ljudi iz regiona i iz Zapadne Evrope koji su nam nudili javno - privatno partnerstvo u segmentu odlaganja otpada, a sve smo bliže da te ponude prihvatimo i razmotrimo ozbiljnije", rekao je premijer Konaković.
Potcrtao je da želi mijenjati dosadašnje navike direktora kantonalnih preduzeća, koji su naučili da sve probleme rješavaju novcem iz budžeta. To su, kako je rekao, ljudi iz sistema koji bi novac trebali proizvoditi i upumpavati ga u taj budžet.
"Iako je 'Rad' profitabilno preduzeće, smatramo da oni moraju biti kreativniji kako bi u budućnosti mogli sami kupovati potrebnu opremu za svoje djelatnosti te konačno zarađivati od odlaganja otpada", kazao je premijer Konaković.
Načelnik Efendić je ponovio da općina ima problema sa neugodnim mirisima koji se šire sa gradske deponije, posebno u ljetnim mjesecima, i to zbog toga što se već u nekoliko posljednjih godina ne vrši sanitarno odlaganje otpada.
"Negdje oko milion i dvjesta tona otpada je odloženo na način koji nije predviđen projektom ove deponije. Imamo obećanje direktora Babića da će ubrzo krenuti sa izgradnjom novih 15 hiljada kvadrata sanitarne plohe koja omogućava da se otpad odlaže na propisan način", naveo je Efendić te dodao da je vrlo važno da se riješi i pitanje pročišćavanja otpadnih voda koje se javljaju na deponiji, jer on mora raditi kako treba, u suprotnom ćemo i dalje imati sve ove probleme.
Implementacija IPA grant sredstava u iznosu od nekih milion i po eura bit će uložena u određene aktivnosti na odlagalištu otpada, koja bi trebala ovu deponijuu dovesti u bolje stanje nego što je to sad.
"Zahvaljujući ovim sredstvima početkom proljeća ćemo krenuti sa intenzivnim radovima i uređenjem novih ploha, nabavke nove mehanizacije, uređenjem reciklažnog dvorišta, pravljenjem prostora za odlaganja građevinskog otpada, proširenjem sortirnice i sl, što predstavlja značajnu finansijsku injekciju za ovaj objekt i nadam se da će ona u ovoj godini ponovno biti ono što je ranije bila, jedan svijetao primjer dobrog uređenog komunalnog objekta koji je imao Kanton Sarajevo", rekao je direktor preduzeća KJKP „Rad“ Selim Babić.
Ministar Lukić je najavio da će se nastojati što prije uvezati i pokidani sistem za otplinjavanje.
"Mi pokušavamo da razriješimo prepreke koje su nam postavljenje od nekih drugih nivoa vlasti da bismo mogli nastaviti sa uređenjem ovog prostora, deponije Smiljevića, koja u stvari i nije deponija nego regionalni centar za prikupljanje otpada koji u narednom periodu treba da se pretvori u ono što je u svijetu već odavno poznato i primjenjivo. Ovo nije smeće nego roba od koje treba da nastaje novi proizvod koji će doprinjeti boljem razvoju cjelokupnog kantona", zaključio je ministar Lukić.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.