24.06.2016 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Pravo učešća u svojstvu privatnog partnera ima domaće ili strano privatno pravno lice registrovano u skladu sa propisima o njegovom sjedištu.
Na osnovu člana 15. stav 2. Zakona o javnom-privatnom partnerstvu i člana 35. Statuta Općine Goražde, Općina Goražde raspisala je Javni poziv za otvoreno nadmetanje za prikupljanje ponuda za izbor privatnog partnera radi zajedničkog ulaganja u izgradnji i upravljanju sanitarne deponije Trešnjica sa Centrom za upravljanje otpadom po principu javnog-privatnog partnerstva, osnivanje zajedničkog društva.
Pravo učešća u svojstvu privatnog partnera ima domaće ili strano privatno pravno lice registrovano u skladu sa propisima o njegovom sjedištu. Zajedničko društvo će se osnovati na period od 30 godina. Po isteku roka od 30 godina privatni partner će ustupiti svoj dio javnom partneru bez naknade i bilo kakvih drugih potraživanja za uložena sredstva što će biti regulisano ugovorom o zajedničkom ulaganju koji je sastavni dio ovog Javnog poziva.
Govoreći o raspisanom Javnom pozivu u izjavi za medije pomoćnik Načelnika za prostorno uređenje, stambeno-komunalne poslove i raseljena lica Enver Adžem je istakao: ''Konačno je Općina Goražde raspisala Javni poziv za izbor privatnog partnera za izgradnju i upravljane sa regionalnom sanitarnom deponijom Trešnjica po principu javno-privatnog partnera, gdje se traže dodatna sredstva kako bi se uložilo. Općina Goražde nema trenutno ta sredstva zbog preuzetih obaveza i ne može sama obezbijediti sredstva za izgradnju deponije, jer se radi o veoma velikoj investiciji. Zahvaljujući trenutnom sastavu Općinskog vijeća koje je donijelo niz odluka koje su pokazale konstruktivnost u rješavanju problema, te je donijelo odluku i odobrilo da se izgradnja deponije vrši putem javno-privatnog partnerstva", kazao je Adžem, pojašnjavajući kako su u međuvremenu čekali dugo godina da se donese prostorni plan BPK i da se odredi lokacija, tako da je konačno donesen prostorni plan Kantona, gdje je određena lokacija za regionalnu sanitarnu deponiju na Trešnjici.
Nakon što su se stekli svi preduslovi pojašnjava kako je raspisan Javni poziv te se nadaju se da će biti zainteresovanih potencijalnih investitora koji će sa njima da grade deponiju.
Javni poziv je objavljen i međunarodnog je karatera, objavljen je na bosanskom i engleskom jeziku.
"Imamo upite iz ambasada koje se raspituju kako bi dostavili određenu dokumentaciju. Radi se o vrlo kompleksnom projektu i sve je to Općinsko vijeće u ovom sazivu odobrilo da se ide u javno-privatno partnerstvo. Još jednom zahvaljujem vijećnicima koji su zaista pokazali želju da riješe ovaj problem, jer ranije se odlagalo njegovo rješavanje. Pokazala se velika politička želja i mislim da u Vijeću postoji snaga koja može ovaj projekat da realizuje. Sada sve zavisi od toga koliko će se javiti potencijalnih privatnih partnera. Mi smo odredili uslove u tenderskoj dokumentaciji, odnosno da bude što manje odlaganja otapada i na licu mjesta zatrpavanje pod zemlju, te da se sve prerađuje i da se neka dobit ostvaruje. Ono što je predviđeno odlukom Vijeća jeste prikupljanje komunalnog otpada. Na Trešnjici neće biti samo izgradnja i upravljanje već će biti i prikupljanje, tako da će biti zaokružen jedinstven proces. Iz ostvarene dobiti budućeg javno-privatnog preduzeća ulagaće se u pokrivanje troškova. Još jednom ponavljam tek se pokazala politička snaga u Vijeću da se pristupi jednom ovakvom projektu i nadam se da će se ralizovati pozitivno i da će se konačno riješti ovaj problem za dobrobit građana i cijele općine Goražde. Općina Goražde nikada u svojoj historiji nije imala riješen ovaj problem"
Istakao je da će izgradnja deponije biti u skaldu sa pozitivnim zakonskim propisima i direktivama EU koja je kazala kako se upravlja sa komunalnim otpadom.
"Ono što je dobro jeste da ovo neće biti samo deponija za komunalni otpad, predviđeno je i za industrijski otpad i ostale vrste otpada. Općina je na vrijeme kupila zemljište tako da ima dovoljno prostora da se ovo sve organizuje. Ja se nadam da će susjedne općine sa Gornjeg Drinskog regiona pristupiti ovoj deponiji i da će tu odlagati komunalni otpad, te da će biti rentabilan kako bi preduzeće moglo raditi. Kada je riječ o rentabilnosti preduzeća, mi moramo rješavati komunaloni otpada bez obzira na ekonomsku opravdanost, obzirom da smo daleko od Sarajeva i drugih centara moramo rješavati ovaj problem. Pozivam Kanton i općine sa područja našeg Kantona tako i Gornjeg Drinskog regiona da se uključe u ovaj proces i da pristupe ovom preduzeću kako je to ranije zamišljeno i da ovo profunkcioniše.''
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.