
05.07.2011 |
Kapital / IZVJEŠTAJI
Izvor: eKapija.ba

JP "Komunalno Brčko" – RJ Elektrodistribucija nastavlja sa uspješnim trendom smanjenja gubitaka u isporuci električne energije. Jedan od prioritetnih ciljeva preduzeća predviđenih planom poslovanja za 2011. godinu je svesti gubitke u isporuci električne energije na nivo ispod 14%, a već nakon prvih 6 mjeseci tekuće godine izvjesno je da će taj cilj biti postignut.
Za period januar – jun 2011. godine prosječni gubici električne energije bili su 14,30 %, dok su za isti period 2010. godine iznosili 15,84%, što predstavlja "uštedu" oko 3.000.000 kWh električne energije, odnosno više od 250.000 KM. Da bi bio postignut ovaj rezultat, samo u 2011. godini 404 indukciona brojila zamijenjena su elektronskim, 53 mjerna mjesta izmještena su na javnu površinu, kod više od 3.000 potrošača električne energije kontrolisana su mjerna mjesta i realizovane druge aktivnosti.
Iz ovog preduzeća napominju da su gubici električne energije do 2008. godine, kada je formirano JP "Komunalno Brčko", bili preko 24%, da bi u prvoj godini poslovanja bili smanjeni na 19,87%, u 2009. godini iznosili su 16,99%, a u 2010. godini gubici električne energije svedeni su na nivo od 15,11%.
Samo za mjesec jun 2011. godine gubici iznose 8,07% a za isti mjesec 2010. godine iznosili su 11,45% što govori u prilog tvrdnji da će cilj ispod 14% biti ispunjen.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.