
30.06.2007 |
Kapital / IZVJEŠTAJI
Izvor: Dnevni Avaz

Industrijska proizvodnja u Sarajevskom kantonu u prva četiri mjeseca ove u odnosu na isti period lani veća je za 43,4 posto, izjavila je 29. juna 2007. na pres-konferenciji direktorica Centra za razvoj poduzetništva Privredne komore KS Mubera Kadrić.
Prema njenim riječima, od 20 industrijskih grana u prerađivačkoj industriji, njih 14 je ostvarilo rast. Pozitivna kretanja zabilježena su i u šumarstvu, turizmu i ugostiteljstvu, dok je u aprilu zabilježeno i povećanje prosjeka neto plaće po zaposlenom za 8,7 posto. Negativni trend zabilježen je u cestovnom prijevozu robe, cijenama namalo i povećanju nezaposlenosti.
Vanjskotrgovinska razmjena KS u maju je iznosila 1,527 miliona KM, što je za 19,57 posto više nego godinu ranije i činila je četvrtinu u FBiH, odnosno petinu u BiH. Izvoz je iznosio 302 miliona KM i veći je 25,56 posto u odnosu na maj 2006., a uvoz 1,225 miliona (+18,31 posto). Deficit u maju iznosio je 923 miliona maraka, a stopa pokrivenosti uvoza izvozom svega 24,67 posto.
Najveći izvoznici u Sarajevskom kantonu su "Volkswagen", "Elektroprivreda BiH", "Standard", "Bosnalijek", "UNIS-pretis" i "Robot", a najveći uvoznici "Volkswagen", "Energoinvest", "Petrol BH-oil", "Orbico", "Podravka" .
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.