berza

Foto: Shutterstock

03.11.2025 |

Kapital / SVJETSKE BERZE

Izvor: HINA

AZIJSKO TRŽIŠTE

Rast azijskih berzi uz oprez zbog usporavanja kineske privrede i jačanja dolara

Azijske berze rastu uprkos usporavanju kineske privrede, dok dolar jača, a cijene nafte ponovo rastu nakon prošlosedmičnog pada.

Na većini azijskih berzi u ponedjeljak je zabilježen rast cijena dionica, iako se trguje s dozom opreza zbog novih makroekonomskih pokazatelja koji upućuju na usporavanje kineske privrede, dok je američki dolar ojačao u odnosu na glavne svjetske valute.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je jutros oko 7 sati u porastu od 0,35 posto, približivši se najvišoj vrijednosti u protekle četiri i po godine.

Rast cijena dionica zabilježen je na tržištima Australije, Indije, Hong Konga i Južne Koreje — između 0,1 i 2,1 posto. U Šangaju su indeksi pali za oko 0,4 posto, dok je trgovanje u Japanu obustavljeno zbog praznika.

Kospi indeks u Južnoj Koreji dostigao je novi rekord, prvenstveno zahvaljujući snažnom rastu tehnoloških dionica. Ipak, na većini azijskih tržišta vlada oprez jer kineska privreda, najveća u regiji, bilježi sporiji rast od očekivanog, što potvrđuju i posljednji ekonomski izvještaji.

Prema riječima ekonomiste Zichuna Huanga iz kompanije Capital Economics, “PMI podaci pokazuju da je kineska ekonomija u oktobru izgubila na zamahu, s usporavanjem u industrijskom i građevinskom sektoru. Iako bi se kratkoročno moglo očekivati blago poboljšanje, efekti trgovinskog dogovora SAD-a i Kine biće ograničeni, pa će kineska privreda i dalje biti suočena s izazovima.”

Prošle sedmice su se u Južnoj Koreji sastali američki predsjednik Donald Trump i kineski lider Xi Jinping, dogovorivši smanjenje trgovinskih tenzija, uključujući jednogodišnju odgodu uvođenja uzajamnih carina. Analitičari, međutim, smatraju da je riječ o taktičkom primirju, a ne o suštinskom napretku u odnosima dvije zemlje.

Dolar ojačao, cijene nafte u porastu

Na valutnim tržištima dolar je ojačao i približio se najvišoj vrijednosti u posljednja tri mjeseca, potaknut izjavama američke centralne banke da u decembru nije izvjesno novo smanjenje kamatnih stopa.

Indeks dolara, koji mjeri vrijednost američke valute u odnosu na šest glavnih svjetskih valuta, iznosio je jutros oko 99,82 boda, u poređenju s 99,72 boda u petak navečer. Tečaj dolara prema jenu porastao je 0,10 posto, na 154,15 jena, dok je u odnosu na euro američka valuta također ojačala — euro je pao na 1,1525 dolara, blizu najniže vrijednosti u tri mjeseca.

Cijene nafte su, nakon prošlosedmičnog pada od oko 1 posto, ponovo u porastu. Na londonskom tržištu barel je jutros poskupio 0,54 posto, na 65,10 dolara, dok je na američkom tržištu cijena porasla 0,56 posto, na 61,30 dolara.

OPEC i njegovi saveznici (OPEC+) odlučili su da u decembru povećaju proizvodnju za 137.000 barela dnevno, što je isti obim kao u prethodna dva mjeseca, ali znatno manje nego u septembru. Organizacija je najavila da u prvom kvartalu naredne godine neće dodatno povećavati proizvodnju, što sugeriše da ne očekuje veći rast potražnje i da bi svako dodatno povećanje moglo dovesti do prezasićenosti tržišta.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI