
06.02.2013 |
Najave / DOGAĐAJI
Izvor: eKapija.ba
Oko 30 organizacija civilnog društva aktivnih na području čitave BiH sa sjedištem u Sarajevu realizira globalnu kampanju protiv nasilja nad ženama, djevojkama i djevojčicama.

Oko 30 organizacija civilnog društva aktivnih na području čitave BiH sa sjedištem u Sarajevu realizira kampanju "Jedna milijarda ustaje" (One Billlion Rising) - globalnu kampanju protiv nasilja nad ženama, djevojkama i djevojčicama. U sklopu ove kampanje 14. februara u 14.00 sati aktivisti i aktivistkinje, građani i građanke Sarajeva će se na Trgu djece Sarajeva (platou ispred BBI Centra) pridružiti aktivistima širom svijeta u kampanji "Jedna milijarda ustaje", saopćeno je iz Fondacije CURE.
U Sarajevu kampanji "Jedna milijarda ustaje", najvećem aktivističkom danu u historiji V-dana, globalnom aktivističkom pokretu protiv nasilja nad ženama, djevojkama i djevojčicama će se priključiti direktor USAID-a David Barth sa suprugom, Danuta Moon, supruga američkog ambasadora, te druge poznate osobe iz kulturnog, javnog i političkog života BiH.
Pored plesa koji je centralna aktivnost ovog događaja aktivisti i aktivistkinje brojnih organizacija uključenih u kampanju će dijeliti promotivne materijale te direktno informisati građanstvo o problemu nasilja nad ženama u BiH. Ovaj događaj je pokrenut kao poziv na akciju i odgovor na užasavajuću statistiku po kojoj je jedna od tri žene tokom svog života prebijena ili silovana. Kako ukupna populacija planete Zemlje iznosi oko sedam milijardi ljudi, procjenjuje se da čak jedna milijarda žena, djevojaka i djevojčica trpi nasilje.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.