UKC Tuzla

Foto: UKC Tuzla

27.01.2025 |

Pauza / INOVACIJE I TEHNOLOGIJE

Izvor: Akta.ba

Univerzitetski klinički centar Tuzla

U BiH prvi put izvedena endoskopska operacija na dječijim plućima sa VATS metodom

U BiH prvi put izvedena endoskopska operacija na dječijim plućima sa VATS metodom.

Operativni tim dječijih hirurga Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla izveo je endoskopsku operaciju na plućima, primijenjujući minimalno invazivnu uniportal VATS tehniku, kod djevojčice dobi 12 godina.

Operacija je izvedena uz asistenciju ljekara Klinike za torakalnu hirurgiju UKC Tuzla.

VATS metoda Uniportal videoasistirane torakoskopske hirurgije na Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla radi se od 2016. godine, a od 2019. godine tuzlanski hirurzi ovu proceduru izvode samostalno.

VATS metoda Uniportal kod djece izvedena je prvi put na prostoru Bosne i Hercegovine.

Prema riječima dr. Emira Rahmanovića, mr. med. sc., specijaliste dječije hirurgije, procedura je izvedena kod djevojčice dobi od 12 godina sa radiološki verificiranim rekurentnim primarnim pneumotoraksom koji je posljedica spontane rupture bula, odnosno mjehurića, pri vrhu pluća.

"Radi se o izuzetnoj rijetkoj patologiji kod djece. Procedura se sastojala u tome da se kroz samo jedan otvor na grudnom košu, veličine par centimetara, uz pomoć optičkih i endoskopskih instrumenata, odstrani oboljeli dio pluća. Postoperativni tok je protekao uredno, a pacijentica je otpuštena kući šesti postoperativni dan, bez tegoba", rekao je dr. Rahmanović.

VATS metoda Uniportal u odnosu na klasične pristupe ima brojne prednosti za pacijentov oporavak, naročito kod djece, jer se resekcije pluća, izvode kroz jedan minimalni rez na koži dužine nekoliko centimetara za razliku od klasičnih pristupa otvorenim tehnikama i konvencionalnim VATS-om gdje su hirurški rezovi bili preko 10 cm, a radilo se kroz tri i više rezova.

Benefit za pacijenta se ogleda i u kraćem boravku u bolnici i bržem vraćanju uobičajenim aktivnostima, stoji u saopćenju.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI