New York je grad superbogataša i beskućnika

09.03.2015 |

Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE

Izvor: buka.com

New York je grad superbogataša i beskućnika

U New Yorku broj beskućnika raste tempom od 19 odsto godišnje i na najvišem je nivou još od doba Velike depresije. Istovremeno, u Hong Kongu čak 1,19 miliona ljudi živi u sobama nalik na metalne kaveze.

Prema najnovijoj Forbesovoj listi gradova sa najviše milijardera na svijetu, New York se našao na prvom mjestu sa 78 superbogataša. Istovremeno, u njemu raste i broj beskućnika tempom od 19 odsto godišnje i na najvišem je nivou još od doba Velike depresije.

New York je po broju milijardera potisnuo prošlogodišnjeg lidera, rusku prestonicu Moskvu koja je pala na drugo mjesto. Prošle godine u Moskvi je živjelo 84 najbogatijih, a ove 68.

Na trećem mjestu je Hong Hong sa 64 milijardera, slijedi London sa 46. Na petom mjestu je Peking sa 45 milijadera, a prate ga Mumbai sa 33 ekstrabogataša i Seul sa 29.

Istanbul se našao na osmom mjestu sa 28 milijardera, Pariz na devetoj poziciji sa 27 i San Francisco na desetom mjestu sa 26, prenio je list Eko.

U izvještaju američkog magazina navodi se da trećina od ukupno 1.826 milijardera koji su se našli Forbesovoj listi živi u 20 najvećih gradova svijeta.

Najmanje 541 milijerdera živi u SAD i to uglavnom u 11 velikih gradova, najviše u New Yorku,San Franciscu, Los Angelesu, Dallasu.

Azijski gradovi dobijaju sve više milijardera, posebno metropole u Kini, Indiji i Južnoj Koreji.

U Moskvi koja je ove godine pala na drugo mjesto živi 80 odsto od ukupno 82 ruska milijardera.

Zajedničko za sve gradove sa ove liste nije samo činjenica da u njima živi većina najbogatijih ljudi na svijetu, već i sverastući disparitet u raspodjeli novca između najbogatijih pojedinaca i ostatka stanovništva u tim gradovima.

U New Yorku broj beskućnika raste tempom od 19 odsto godišnje i na najvišem je nivou još od doba Velike depresije. Istovremeno, u Hong Kongu čak 1,19 miliona ljudi živi u sobama nalik na metalne kaveze.

U Londonu danas čak 28 odsto građana živi ispod granice siromaštva, a u Sao Paolu, koji se po broju najbogatijih žitelja našao na 11. mjestu svjetske liste, i u Mombaiu čak 11 miliona ljudi živi u sirotinjskim slamovima.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI