Globalni tokovi

Ekonomija BiH usporava rast, ali će padati inflacija

24.04.2023. 07:46 / Izvor: Večernji List
inflacija

Smanjeni ekonomski rast u ovoj godini, a koji će biti posljedica smanjenja domaće i inozemne potražnje za robama iz BiH, uklapa se u projekcije globalnih gospodarskih tokova.

Rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Andrew ​ Jewell se osvrnuo na prognozu koja se odnosi na BiH kazavši kako, kao rezultat slabije domaće potražnje, kao i slabije potražnje za bh. izvozom, MMF-ova projekcija pokazuje da će ove godine doći do smanjenja ekonomskog rasta s 3,8%. Ipak, potvrdio je kako nas očekuje pad inflacijskih pritisaka.

Smanjeni ekonomski rast u ovoj godini, a koji će biti posljedica smanjenja domaće i inozemne potražnje za robama iz BiH, uklapa se u projekcije globalnih gospodarskih tokova koji će u ostatku godine zasigurno biti obilježeni manjom ekonomskom aktivnošću znatno snažnijih država i tržišta, piše Večernji list BiH.

Borba protiv inflacije mora uzeti danak na suprotnoj skali ekonomske vage, no to je nešto što je nužno ako govorimo o smanjenju pritisaka koji su u 2022. godini bili toliki da je veliki broj stanovnika bio u neprilici zbog snažnog udara na kućne proračune i sveprisutnog porasta cijena dobara i usluga.

Projekcija

Ipak, ova bi godina i u BiH, uz smanjeni ekonomski rast, trebala donijeti toliko očekivano smanjenje inflacije, iako će ona bazna, koja isključuje promjenjive troškove hrane i energije, padati sporije.

Ovih dana u Washingtonu je održano proljetno zasjedanje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svjetske banke (SB) tijekom kojega su čelni ljudi svjetskih financijskih institucija razmatrali globalnu ekonomsko-financijsku situaciju, a uoči zasjedanja MMF je objavio i globalnu projekciju rasta.

Rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Andrew Jewell se u izjavi za Večernji list osvrnuo na prognozu koja se odnosi na BiH kazavši kako, kao rezultat slabije domaće potražnje, kao i slabije potražnje za bh. izvozom, MMF-ova projekcija pokazuje da će ove godine doći do smanjenja ekonomskog rasta s 3,8%, koliko je iznosio u 2022. godini, na 2%. Ipak, potvrdio je kako nas očekuje pad inflacijskih pritisaka.

"Projekcije inflacije pokazuju kako će ona zabilježiti pad s 14%, koliko je dosegnula prošle godine, na 6% ove godine u skladu s rapidnim padom cijena hrane i goriva na međunarodnom tržištu. Međutim, što se tiče bazne inflacije, ona će ipak bilježiti sporiji pad", naveo je Jewell. U kontekstu ukupnih ekonomskih kretanja u BiH oni su svakako ovisni o političkoj situaciji, ali i kretanjima na tržištima zemalja u okruženju. Jewell je objasnio kako su negativni rizici visoki i uključuju intenziviranje unutarnjih političkih tenzija, snažnije usporavanje aktivnosti u Europi u odnosu na očekivano te ostvarivanje financijskih rizika.

Održavanje

Prema svemu sudeći, pred domaćom ekonomijom je izazovna godina u kojoj će se morati naći način za održavanje ekonomskog rasta u okviru projekcija u cilju izbjegavanje recesije i stvaranja dobre osnove za snažniji oporavak u idućoj godini, nadajući će se kako će usporedno doći do značajnog pada stope inflacije.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti