deratizacija

Foto: KUIP KS

01.10.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

ROK DO 30. NOVEMBRA

Počinje jesenja deratizacija u Sarajevu: Obavezna mjera za sve građane i institucije

Jesenja deratizacija u Kantonu Sarajevo počinje 1. oktobra. Mjera je obavezna za sve građane i pravne osobe, uz obaveznu saradnju komunalnih preduzeća.

U skladu s Programom obavezne preventivne sistematske deratizacije na području Kantona Sarajevo za period 2023–2025. godine, druga – jesenja faza deratizacije provodit će se od 1. oktobra do 30. novembra.

Mjera je obavezna za sve pravne i fizičke osobe, saopćeno je iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo (KUIP KS). Deratizacija se mora provesti u što kraćem roku i istovremeno na cijelom području Kantona, kako bi se postigli maksimalni učinci.

Prva etapa uključuje uklanjanje otpada iz zajedničkih prostorija i dvorišta, pa se građani i komunalna preduzeća pozivaju na saradnju. Komunalna preduzeća trebaju objaviti planove odvoza i povećati kapacitete za uklanjanje kabastog otpada.

Deratizacija podrazumijeva procjenu broja glodara prema metodologiji Zavoda za javno zdravstvo KS, a stručni nadzor nad cijelim procesom vrši sanitarna inspekcija KUIP-a. Izvođači su dužni obavijestiti građane o načinu izvođenja, poduzeti mjere zaštite ljudi, domaćih životinja i okoliša, te nakon završetka u roku od 10 dana ukloniti mamce i uginule glodare.

KUIP KS podsjeća etažne vlasnike i upravitelje da su prema Zakonu o upravljanju zajedničkim dijelovima zgrade dužni redovno provoditi deratizaciju. Ministarstvo zdravstva KS i Zavod za javno zdravstvo KS najavili su da će javnost redovno obavještavati o svim aktivnostima i obavezama.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI