
Foto: iStock
16.10.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Ministarstvo KS tvrdi da je BAGS Energotehnika odgovorna za kašnjenje grijanja u Vogošći, iako su sredstva za energent blagovremeno doznačena.
Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo ocijenilo je netačnim informacije preduzeća Bags Energotehnika, a koje se odnose na izjave ministra Mladena Pandurevića na nedavno održanoj pres-konferenciji, kao i na aktivnosti Ministarstva u vezi sa obezbjeđenjem grijanja za građane Vogošće.
Ministarstvo kategorično odbacuje navode koji umanjuju ili dovode u pitanje posvećenost i konkretne korake koje je Ministarstvo poduzelo s ciljem pravovremenog početka grijne sezone.
Posebno naglašavaju da su građani Vogošće s pravom očekivali sigurno i kontinuirano grijanje, a Ministarstvo s velikim senzibilitetom i odgovornošću pristupa njihovim potrebama.
Podsjećaju da je Ministarstvo još 8. septembra 2025. uputilo zvaničan dopis preduzeću BAGS Energotehnika tražeći informaciju o tehničkoj spremnosti za grijnu sezonu, a preduzeće je odgovorilo 17. septembra 2025. navodeći da su remont kotlova i priprema sistema grijanja u toku, da je sanacija vrelovoda i toplovoda završena, te da očekuju tehničku spremnost za početak grijanja sa 5. oktobra 2025.
U odgovoru preduzeća je naglašeno da bez podrške Vlade i resornog ministarstva u smislu obezbjeđenja energenta i sanacije finansijskih obaveza iz prethodnog perioda, neće biti u mogućnosti pustiti sistem grijanja u funkciju.
U cilju potpune transparentnosti, podsjećaju da je Ministarstvo 10. oktobra 2025. doznačilo sredstva na ime nabavke energenta za isporuku toplotne energije preduzeću Bags Energotehnika.
Iz Ministarstva navode da je ta finansijska intervencija realizovana na osnovu zaključaka sa sastanka održanog 3. oktobra 2025., kada se Ministarstvo obavezalo da će osigurati sredstva, dok je rukovodstvo preduzeća BAGS preuzelo obavezu da pristupi uspostavljanju funkcije grijanja sa tehničkog aspekta.
Nažalost, ta obaveza do danas nije ispunjena, čime je ugrožen pravovremeni početak grijne sezone.
Ministarstvo podsjeća da je ispunilo sve preuzete obaveze, te naglašava da je odgovornost za neaktiviranje sistema grijanja sada isključivo na rukovodstvu preduzeća BAGS Energotehnika, o čemu je danas podnesen izvještaj i na sjednici Vlade KS, navodi se u saopćenju Ministarstva.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.