
03.11.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
U Zenici je u petak održana zvanična primopredaja upravljanja fabrikom čelika.
U Zenici je u petak održana zvanična primopredaja upravljanja fabrikom čelika, čime je i formalno okončan proces preuzimanja koji je zaključen 30. oktobra 2025. godine.
Dosadašnji vlasnik zeničke fabrike bio je ArcelorMittal, a sada je u vlasništvu kompanije H&P Zvornik, koja je dio grupacije Pavgord. Kompanija od danas zvanično posluje pod nazivom Nova Željezara Zenica, a novi suvlasnik i generalni direktor kompanije je Ahmed Hamzić.
"Velika mi je čast što danas stojim pred vama kao novi suvlasnik i generalni direktor naše kompanije. Jučer u 14 sati završena je transakcija i od danas zvanično započinjemo novo poglavlje — naš zajednički rad u Novoj Željezari Zenica. Održane su potrebne skupštine, imenovani su novi članovi Nadzornog odbora u Zenici i Prijedoru te druge formalnosti. Svjestan sam da ovo nije samo promjena vlasnika i uprave, već početak nove ere za sve nas. Zenica ima dugu i ponosnu industrijsku tradiciju, ali i obavezu da se prilagodi savremenom dobu", kazao je u svom obraćanju radnicima i javnosti direktor Hamzić.
Zajednički cilj je, istakao je, da fabriku učine stabilnom, modernom i ekološki odgovornom te da, kao takva, bude ponos ovog grada i cijele Bosne i Hercegovine.
"Znam da su iza vas bili teški periodi, ali ispred nas je vrijeme obnove, povjerenja i zajedništva. Svaki vaš trud, svaka ideja i svaka sugestija biće važni na tom putu. Transparentan odnos i diskusija je moj moto i poruka za zdrav i jak kolektiv. Želim da Nova Željezara Zenica bude mjesto sigurnosti, poštovanja i ponosa za svakog zaposlenika", poručio je Hamzić.
U narednim će danima, kako je najavio, otvoreno predstaviti viziju i plan transformacije od strane novih vlasnika i menadžmetna, kako bi svi bili upoznati s pravcem kojim planiraju ići i ciljevima koje zajedno žele ostvariti.
Na kraju svog obraćanja zahvalio je dosadašnjem direktoru g. Mehti na saradnji i poželio mu uspjeh u budućem radu, dodajući da vjeruje u kolektiv i u zajednički uspjeh.
"Siguran sam da ćemo zajedno vratiti živost u fabriku i napisati novo, uspješno poglavlje naše zajedničke priče", zaključio je.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.