
Foto: FMERI
17.11.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Federalni ministar Lakić čestitao EP HZHB na 33 godine rada i istakao važnost obnovljivih izvora, stabilne proizvodnje i energetske tranzicije.
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić prisustvovao je obilježavanju 33. godišnjice Elektroprivrede HZ HB Mostar, jedinog elektroprivrednog poduzeća u BiH koje električnu energiju proizvodi isključivo iz obnovljivih izvora – hidroelektrana i vjetroelektrana.
Lakić je naglasio da posebnu vrijednost njihovog rada predstavlja činjenica da EP HZHB i u izazovnim hidrološkim okolnostima, s čestim periodima niskih vodostaja i klimatskim oscilacijama, uspijeva održati pouzdanu i stabilnu proizvodnju.
"U vremenu kada se cijeli energetski sektor suočava s klimatskim izazovima, EP HZHB je pokazala izuzetnu otpornost i odgovornost. Vaša predanost obnovljivim izvorima, modernim tehnologijama i održivom razvoju primjer je kako se gradi siguran i stabilan energetski sistem. Čestitam vam 33 godine rada i zahvaljujem na partnerskoj saradnji", poručio je Lakić.
Ministarstvo će i dalje podržavati projekte koji jačaju energetsku sigurnost i ubrzavaju tranziciju ka čistim, održivim izvorima energije, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.