
Foto: Fena
06.01.2026 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
U Foči vodostaj Drine opada, ali Mihovići su odsječeni zbog urušenog mosta. Ekipe rade na alternativnom pravcu i sanaciji.
Situacija u Općini Foča u FBiH se postepeno normalizuje, vodostaj Drine je u opadanju, kao i njenih pritoka - potvrdio je načelnik Mujo Sofradžija.
On je napomenuo da se Drina u pojedim dijelovima izlila iz korita, plaveći priobalje i određene objekte, ali su više problema napravile pritoke i potoci.
''Najviše štete je pretrpilo mjesno područje Mihovići čiji su stanovnici, zbog rušenja mosta preko rijeke Osanice, ostali potpuno odsječeni. Urušen je most koji je povezivao Mihoviće i Podmihoviće sa putem Osanica-Ilovača. Ovo područje je najgore prošlo i ekipe su na terenu. Ima tu nekih 20-ak kuća, ima i djece i starih ljudi, i pokušat ćemo napraviti neki alternativni pravac samo da omogućimo da se ljudi mogu kretati'' - pojasnio je Sofradžija.
Dodao je da je određenih interevencija bilo i na drugim lokacijama, ali da situacija nije alarmantna.
''Bilo je intervencija i u Jabuci usljed manjeg izlijevanja Koline i potoka, Drina je plavila svoje priobalje, situacija nije alarmantna. Kiša ubrzava topljenje snijega tako da se to ne može kontrolisati. Radimo ono što možemo i u kontaktu smo sa HE Mratinje gdje trenutno radi jedan agregat, a poslije će pustiti još više vode i postoji mogućnost jednog većeg talasa u toku dana tako da bi se, što se tiče Drine, mogao ponoviti vodostaj od sinoć'' - istakao je Sofradžija.
Napomenuo je da dolazi i do problema u snabdijevanju električnom energijom što, kako je kazao, nije ništa novo u ovakvim situacijama.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.