epbih

12.01.2026 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

DVOGODIŠNJI PLAN

Plan EPBiH predviđa rast naknade za mrežarinu tokom 2026. godine

EPBiH u Planu poslovanja 2026–2028. najavljuje mogući rast cijena struje i mrežarine u FBiH, ali bez novih tarifnih zahtjeva prema regulatoru.

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) u Planu poslovanja za period 2026–2028. godine najavila je mogućnost rasta cijena električne energije i distributivne mrežarine, koji bi, prema projekcijama, mogao stupiti na snagu tokom 2026. godine.

Kako se navodi u dokumentu, krajem ove ili početkom naredne godine očekuje se pokretanje tarifnog postupka u vezi s cijenom distributivne mrežarine, s obzirom na to da mrežarina u Federaciji BiH nije mijenjana još od 2011. godine, dok su troškovi održavanja i razvoja distributivne mreže u međuvremenu značajno porasli.

Ipak, generalni direktor EPBiH Sanel Buljubašić tvrdi da u ovom trenutku nema podnesenih novih zahtjeva prema regulatoru, te da EPBiH ne planira pokretati nove tarifne postupke u 2026. godini, osim u slučaju nepredviđenih okolnosti.

"Mi smo završili proces tarifiranja, koji je u primjeni od 1. septembra 2025. godine, tako da u ovom trenutku nemamo podnesenih zahtjeva prema regulatoru. Očekujemo da će tarife koje smo uveli dati rezultate u smislu racionalnijeg korištenja električne energije. S Fondom za zaštitu okoliša provodimo kampanju kojom želimo ukazati da smo veliki potrošači i da je moguće ostvariti značajne uštede", kazao je ranije Buljubašić za „Avaz“.

Buljubašić naglašava da se najava mogućeg tarifnog postupka nalazi i u ranijim planskim dokumentima, uključujući i Plan poslovanja za tekuću godinu, ali da ona ne predstavlja obavezu za pokretanje postupka.

U samom Planu poslovanja EPBiH navodi se da su postojeće cijene električne energije, posebno u segmentu javnog snabdijevanja domaćinstava, i dalje ispod stvarnih proizvodnih troškova, što dugoročno predstavlja rizik za finansijsku stabilnost kompanije. Uz to, očekivano uvođenje naknada za emisije CO₂ i rast troškova sistemskih usluga dodatno opterećuju poslovanje elektroenergetskog sektora.

Iz EPBiH poručuju da je cilj pronaći balans između očuvanja likvidnosti i stabilnosti preduzeća, sigurnog snabdijevanja električnom energijom i socijalne prihvatljivosti cijena za građane i privredu, te da će se eventualne promjene cijena provoditi postepeno i u skladu s regulatornim procedurama.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI