
30.07.2011 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba

Bura u vezi s izgradnjom nove zgrade ginekologije i akušerstva u Brčkom se ne stišava. Kao što je poznato, planove o izgradnji bolnice osujetili su poslanici brčanske Skupštine koji nisu odobrili kreditno zaduženje bez kojeg nije moguća ni izgradnja objekta. Nakon što je prvi čovjek Distrikta Dragan Pajić javno "prozvao" zakonodavnu vlast da će ovom odlukom propustiti kredit po vrlo povoljnim uslovima, oglasio se i direktor Opšte bolnice Brčko Neđo Ikić.
On je uputio pismo brčanskoj vladi i skupštini u kojem zahtjeva da traže pomoć od Kancelarije supervizora kako bi se na adekvatan način riješilo pitanje izgradnje i opremanja novog objekta ginekologije i akušerstva s dijagnostičkim centrom.
Ikić upozorava da ukoliko se u naredne dvije godine ne nabavi dijagnostička i hirurška oprema, zdravstveni sistem Distrikta će biti pred gašenjem.
"Iznošenje podataka da bi kreditno zaduženje imalo teške posljedice nije argumentovano. Svjedoci smo činjenice da slične i mnogo nepovoljnije kreditne linije koriste ministarstva zdravlja u oba entiteta", ističe Ikić, podsjećajući da su izgrađeni objekti i izvršeno opremanje klinika i bolnica u Tuzli, Sarajevu, Zenici, Mostaru, Bijeljini, Travniku, Goraždu, Zvorniku i drugim mjestima čiji su lokalni budžeti znatno manji i nesigurniji od budžeta Brčko distrikta BiH.
Razlog zašto je jedan dio poslanika odbio prijedlog o zaduženje jeste, kako sami ističu, taj što se radi o kreditu od 30 miliona KM, "što je ogromna cifra". S druge strane, gradonačelnik Pajić tvrdi da Vlada Republike Austrije daje 10 miliona eura, od kojih je 1,5 miliona donacija, a 8,5 miliona kreditna sredstva bez kamate.
Brčanski ljekari, pak, primjećuju da zdravstvo ne bi smjelo trpiti posljedice sukoba gradonačelnika i pojedinih političkih partija, odnosno dijela skupštinskih poslanika.
Direktor Neđo Ikić u ime Stručnog vijeća Bolnice Brčko posjeća da je postojeće ginekološko-akušersko odjeljenje sagrađeno i pušteno u rad 1965. godine , i to po standardima koji su davno prevaziđeni. Od nekada vodeće bolnice u raspoloživim dijagnostičkim sredstvima rada došli u poziciju najnerazvijenije medicinske ustanove u okolini.
Najveća opasnost za zdravstveni sistem u Brčkom, ako projekat definitivno propadne, bit će odlazak kvalifikovanog kadra, a građani će biti prisiljeni da osnovne medicinske usluge potraže na drugom mjestu.
"Ukoliko ne učinimo ozbiljnije korake na gradnji, rekonstrukciji i opremanju bolnice, veliki su izgledi da se bolnica u Brčkom postepeno ugasi i porodilje počnu porađati u Bijeljini ili drugim gradovima, a kadrovi počnu masovnije osipati. Unazad nekoliko godina, imali smo slučajeva da značajan broj ljekara specijalista iz Bijeljine dolazio da radi u Bolnici Brčko Distrikta, a danas je obrnuto, u Bijeljinu su se vratili pojedini kadrovi, a odlazak najavljuju i iskusni ljekari", ističu u Stručnom vijeću Bolnice.
Osim što podržavaju uzimanje kredita, ljekari bolnice u Brčkom jedino rješenje u građevinskom smislu vide u izgradnji novog objekta koji neće zahtjevati dodatna ulaganja u narednih najmanje 50 godina.
N.Voloder
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.