
13.03.2026 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Javno preduzeće Operator – Terminali Federacije reagovalo je na medijske objave o trošenju sredstava od takse za naftne rezerve.
Operator – Terminali Federacije d.o.o. Sarajevo odgovorilo je demantijem na medijske objave o načinu trošenja sredstava od takse za naftne rezerve, tvrdeći da su navodi "netačni i zasnovani na pogrešnom tumačenju podataka"
"Takve tvrdnje su netačne i zasnovane na pogrešnom tumačenju podataka. Sredstva prikupljena od takse raspoređuju se u skladu sa zakonom i koriste se za kupovinu nafte i naftnih derivata, osiguranje zaliha i kontrolu kvaliteta, izgradnju i rekonstrukciju terminala, osiguranje imovine, tehničko održavanje postrojenja, kao i za troškove rada operatora koji upravlja terminalima", navodi se u saopćenju.
Kompanija ističe da su u protekle dvije godine iz sredstava prikupljenih od takse realizirana značajna ulaganja u infrastrukturu terminala. Navedena su neka od najvećih: gotovo 25 miliona KM uloženo je u izgradnju Terminala Blažuj, dok je oko 24 miliona KM utrošeno na rekonstrukciju Terminala Bihać koji je trenutno u fazi obnove. Pored toga, provedena je sanacija objekata na Terminalu Živinice, pružnog prelaza i sistema protupožarne zaštite na Terminalu Blažuj, uz niz drugih ulaganja neophodnih za funkcioniranje sistema.
Struktura troškova rada operatora
Posebno se naglašava da troškovi rada operatora samo u manjoj mjeri obuhvataju administraciju i plate zaposlenih. Najveći dio tih sredstava odnosi se na zakonom propisane obaveze upravljanja sigurnosno osjetljivim naftnim postrojenjima – tehničko održavanje, sigurnosne procedure, vatrogasne i zaštitne mjere te održavanje infrastrukture i opreme. Navedeno je i da administracija čini najmanji broj zaposlenih, dok većinu čine radnici na održavanju, skladištari, manipulanti i vatrogasci.
"Na plate administrativnog osoblja otpada najmanji procenat administrativnih troškova, a društvo nema nijedan službeni automobil već isključivo namjenska vozila za rad na terminalima", tvrde iz Terminala Federacije.
Kompanija je pojasnila i strukturu određenih stavki koje su u javnosti pogrešno tumačene. Iznos zaveden kao trošak za osiguranje tehničko-tehnološke ispravnosti postrojenja i skladišta, prema odluci prethodne Vlade Federacije BiH, usmjerava se u povećanje kapitala društva. Iznos pod stavkom 201eTroškovi rada operatora201c pak pokriva gotovo sve troškove funkcioniranja operatora i četiri terminala, uključujući i ulaganja u infrastrukturu i kapacitete.
Nabavka nafte
Posebno je istaknuto da su sredstva izdvojena za nabavku nafte i naftnih derivata znatno veća od iznosa koji se u javnosti navodi kao dva miliona KM. Prema podacima kompanije, samo u posljednjih šest mjeseci za kupovinu nafte i naftnih derivata utrošeno je više od 15 miliona KM.
"Zbog toga je prije iznošenja takvih informacija potrebno provjeriti podatke kod nadležnih institucija, prije svega kod Operator – Terminali Federacije ili nadležnog ministarstva. Od javnih funkcionera, posebno parlamentaraca, očekuje se da prije iznošenja tvrdnji u javnosti provjere informacije, jer javno iznesene tvrdnje nose odgovornost i imaju značajan uticaj na javnost", ističu.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.