Akta header logo
Pocetna link logo

vijesti

Registar link logo

registar

Tenderi link logo

tenderi

logo
VIJESTI
INVESTICIJE
KAPITAL
EU
NAJAVE
LIČNOSTI
KARIJERA
PAUZA
ANALIZE
PODCAST
PROMO
Akta headerlogo
VIJESTI
Bosna i HercegovinaRegijaSvijet
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
INVESTICIJE
ProjektiUrbanizamNekretnineImovina u stečajuPrivatizacija
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KAPITAL
IzvještajiSvjetske berzeBH berzeDioniceBankarstvoLegislativa
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
EU
PolitikaEkonomijaFondoviNatoMapEu integracijeRiječi stručnjaka
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
NAJAVE
Konferencije i kongresiSajmovi i izložbeDogađajiSeminari i edukacije
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
LIČNOSTI
SvijetKultura i sportPrivreda i politikaKolumna
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KARIJERA
LeadershipTips and tricks
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
ANALIZE
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
Akta footer logo

Poslujte bolje!

Instagram
Facebook
YouTube
Tiktok
LinkedIn
Viber
Twitter
Rss
POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

Uslovi korištenjaPolitika privatnostiUređivačke smjerniceČesta pitanja

Copyright ©2005 - 2026 Akta.ba Sva prava zadržana.

Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača. Ova elektronska serijska publikacija registrovana je pod ISSN brojem: ISSN 1986-6968 (Online)

POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

AKTA APLIKACIJA

Google play Akta aplikacijaapple store Akta aplikacija
solarna

13.04.2026 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

Autor: Seida Bijedić

Struja sa vlastitih krovova

Tender od 1,5 mil. KM: EPBiH gradi krovne solarne elektrane na deset lokacija u FBiH

Elektroprivreda BiH raspisala tender vrijedan 1,5 miliona KM za izgradnju solarnih elektrana na 10 lokacija širom zemlje.

Javno preduzeće Elektroprivreda Bosne i Hercegovine d.d. Sarajevo raspisalo je tender broj za izgradnju krovnih fotonaponskih elektrana (FNE) za vlastite potrebe na vlastitim objektima kompanije – Faza I. Procijenjena vrijednost nabavke iznosi 1.500.000,00 KM bez PDV-a, što ovaj projekat svrstava u jednu od značajnijih investicija u obnovljive izvore energije koje EPBiH planira realizovati u 2026. godini, javlja Akta.ba.

Šta se gradi i gdje?

Predmet nabavke obuhvata projektovanje, nabavku i isporuku opreme, montažu, ispitivanje i puštanje u pogon krovnih solarnih elektrana na ukupno deset lokacija širom Bosne i Hercegovine, s ukupnim instaliranim kapacitetom od 935 kW. Lokacije i planirani kapaciteti su sljedeći:

  • FNE ED Bihać (Vedro Polje bb, Bihać) – 60 kW

  • FNE HE Jablanica (Jaroslava Černija 1, Jablanica) – 60 kW

  • FNE ED Mostar (Adema Buće 34, Mostar) – 30 kW

  • FNE ED Zenica (Radakovo bb, Zenica) – 50 kW

  • FNE ED Travnik (Bosanska 24, Bugojno) – 25 kW

  • FNE ED Sarajevo (Butmirska cesta bb, Sarajevo) – 60 kW

  • FNE ED Tuzla (Branilaca Banovića 30, Banovići) – 40 kW

  • FNE TE Tuzla (21. April 4, Tuzla) – 220 kW

  • FNE TE Kakanj (Termoelektrana 1, Kakanj) – 150 kW

  • FNE TE Kakanj parking (Termoelektrana 1, Kakanj) – 240 kW

Posebno se ističu lokacije na termoelektranama u Kaknju i Tuzli, gdje će biti instalirani kapaciteti od 240, odnosno 220 kW, što ih čini daleko najvećim objektima u okviru ove faze projekta.

Uslovi i rokovi

Izvođač koji bude izabran dužan je kompletirati sve ugovorene radove, uključujući isporuku, instalaciju, ispitivanje i puštanje u trajni pogon, u roku od 365 dana od dana stupanja ugovora na snagu. Rok za dostavljanje ponuda je 15. maj 2026. godine do 9:00 sati, a javno otvaranje ponuda održat će se istog dana u 10:00 sati u prostorijama JP Elektroprivreda BiH na Vilsonovom šetalištu 15 u Sarajevu.

Ugovor se dodjeljuje prema kriteriju najniže cijene, uz obavezu učešća u elektronskoj aukciji putem portala ejn.gov.ba.

Ko se može prijaviti?

Da bi se kvalifikovao za učešće u postupku, ponuđač mora ispuniti niz tehničkih i profesionalnih uvjeta. Između ostalog, zahtijeva se dokazano iskustvo u realizaciji najmanje dva ugovora o izgradnji FNE zbirne instalisane snage od najmanje 500 kW, čija ukupna vrijednost nije manja od 500.000 KM bez PDV-a, u posljednjih pet godina.

Pored toga, ponuđač mora raspolagati stručnim osobljem koje uključuje najmanje jednog diplomiranog inženjera elektrotehnike i jednog diplomiranog inženjera građevine, oboje s položenim stručnim ispitom i najmanje pet godina radnog iskustva na poslovima projektovanja i/ili nadzora nad izgradnjom objekata.

Kao finansijsko osiguranje, ponuđači su obavezni priložiti garanciju za ozbiljnost ponude u iznosu od 22.500 KM, dok će izabrani izvođač biti dužan dostaviti garanciju za uredno izvršenje ugovora u iznosu od 10% vrijednosti ugovora.

Garantni period za izvedene radove iznosi 36 mjeseci od dana puštanja elektrana u trajni pogon, tokom kojeg je izvođač obavezan u roku od 72 sata otkloniti svaki prijavljeni kvar.

Fokus na obnovljive izvore energije

Podsjetimo, Planom poslovanja Elektroprivrede BiH do 2028. godine kao dugoročni strateški prioritet istaknuta je izgradnja novih proizvodnih kapaciteta iz obnovljivih izvora energije.

Posebno su značajna planirana ulaganja u solarne elektrane, uključujući:

- izgradnju većeg broja fotonaponskih elektrana (FNE) na rudničkim površinama i zemljištu u vlasništvu EPBiH,

- postavljanje krovnih FNE na vlastitim objektima i kod kupaca Elektroprivrede BiH,

- otkup projekata obnovljivih izvora energije koji su već u pogonu ili u fazi razvoja,

- kupovinu ili zakup zemljišta pogodnih za izgradnju solarnih elektrana.

EP BiH fotonaponske elektrane javne nabavke solarne elektrane Elektroprivreda

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE FIRME

JP Elektroprivreda BiH d.d. - Sarajevo

ul. Vilsonovo šetalište br. 15 71000 Novo Sarajevo

POVEZANE VIJESTI

te tuzla

Lakić traži ostavke rukovodstva TE Tuzla zbog povećane emisije čestica

te tuzla

26.08.2026

|REAKCIJA NAKON PROBLEMA

Lakić traži ostavke rukovodstva TE Tuzla zbog povećane emisije čestica

te tuzla

Normalizovane emisije prašine na Bloku 4 TE Tuzla, otklonjeni tehnički problemi

te tuzla

26.08.2026

|EPBIH

Normalizovane emisije prašine na Bloku 4 TE Tuzla, otklonjeni tehnički problemi

epbih

EPBiH uložila 180 miliona KM u termoelektrane, najveći problem ostaje ugalj

epbih

26.08.2026

|OČEKUJE SE DEFICIT STRUJE

EPBiH uložila 180 miliona KM u termoelektrane, najveći problem ostaje ugalj

te tuzla

Džindić tvrdi da je češki ugalj zaustavio blok TE Tuzla: Provjerili smo nabavke

te tuzla

25.08.2026

|NAKON POVEĆANE EMISIJE PRAŠINE

Džindić tvrdi da je češki ugalj zaustavio blok TE Tuzla: Provjerili smo nabavke

struja

Isti snabdjevač, različita cijena struje: Od čega zavisi račun firmama u BiH?

struja

24.08.2026

|RAZLIČITE CIJENE STRUJE ZA PRIVREDU

Isti snabdjevač, različita cijena struje: Od čega zavisi račun firmama u BiH?

te tuzla

Crni dim iz TE Tuzla zabrinuo građane: Elektroprivreda objasnila šta se dogodilo

te tuzla

24.08.2026

|TEHNIČKI PROBLEMI

Crni dim iz TE Tuzla zabrinuo građane: Elektroprivreda objasnila šta se dogodilo

Služba za protokol i odnose s javnošću KS

Od sutra potpuna obustava saobraćaja na Grbavici: Završava se asfaltiranje kružnog toka

Služba za protokol i odnose s javnošću KS

24.08.2026

|ZAVRŠNI RADOVINA GRBAVICI

Od sutra potpuna obustava saobraćaja na Grbavici: Završava se asfaltiranje kružnog toka

borić

Slučaj Derebent: Višedecenijski spor Borića dobio novi zaplet s Kovačevićem

borić

18.08.2026

|PORODICA DECENIJAMA ČEKA RASPLET SPORA

Slučaj Derebent: Višedecenijski spor Borića dobio novi zaplet s Kovačevićem

rudari

Rudari Breze ne silaze u jamu: Ako ne bude plaće, protest pred EPBiH

rudari

18.08.2026

|NAJAVLJENO

Rudari Breze ne silaze u jamu: Ako ne bude plaće, protest pred EPBiH

Energoinvest

Energoinvest dobio posao od 8,42 miliona KM: Transformatori će se proizvoditi u BiH

Energoinvest

17.08.2026

|JAČANJE DOMAĆE PROIZVODNJE

Energoinvest dobio posao od 8,42 miliona KM: Transformatori će se proizvoditi u BiH

EPBiH

Obje elektroprivrede završile polugodište u plusu: Dobit 37,6 miliona KM

EPBiH

15.08.2026

|POZITIVNI REZULTATI ELEKTROPRIVREDA

Obje elektroprivrede završile polugodište u plusu: Dobit 37,6 miliona KM

rudari

Zenički rudari i petu noć u jami: Sindikat najavljuje radikalnije poteze

rudari

09.08.2026

|SOCIJALNI NEMIRI

Zenički rudari i petu noć u jami: Sindikat najavljuje radikalnije poteze

rudari

Protest u RMU Zenica se nastavlja: Deset rudara i dalje odbija izaći iz jame

rudari

08.08.2026

|RUDARSKI PROTESTI

Protest u RMU Zenica se nastavlja: Deset rudara i dalje odbija izaći iz jame

SECW

SECW 2026 u Sarajevu okuplja vodeće stručnjake za energetiku i klimatske politike

SECW

07.08.2026

|ODRŽIVA BUDUĆNOST REGIONA

SECW 2026 u Sarajevu okuplja vodeće stručnjake za energetiku i klimatske politike

radnici

Radnici RMU Kakanj ponovo obustavili rad: Ne mogu ovjeriti zdravstvene knjižice

radnici

03.08.2026

|NEPLAĆENI DOPRINOSI

Radnici RMU Kakanj ponovo obustavili rad: Ne mogu ovjeriti zdravstvene knjižice

sarajevo film festival

Sarajevo spremno za 32. SFF: Hiljade gostiju, premijere i pojačane mjere

sarajevo film festival

01.08.2026

|SARAJEVO U ZNAKU FILMA

Sarajevo spremno za 32. SFF: Hiljade gostiju, premijere i pojačane mjere

SASE

Na SASE promet 229.630 KM, dominirale dionice Privredne banke Sarajevo

SASE

27.07.2026

|KROZ 11 TRANSAKCIJA

Na SASE promet 229.630 KM, dominirale dionice Privredne banke Sarajevo

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine

Revizija otkrila stvarni minus od 331 milion KM: EPBiH stabilizovala sistem

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine

18.07.2026

|FINANSIJSKA DUBIOZA

Revizija otkrila stvarni minus od 331 milion KM: EPBiH stabilizovala sistem