
Foto: Press KS
15.05.2026 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Više od 100 radnika učestvovalo u proljetnoj akciji čišćenja u općini Centar, uz uklanjanje deponija, pranje ulica i uređenje mezarja.
Proljetna akcija čišćenja na području Kantona Sarajevo, koju Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša provodi zajedno s općinama te kantonalnim i općinskim komunalnim preduzećima, tokom srijede i četvrtka uspješno je realizovana na području općine Centar.
U protekla dva dana, više od 100 radnika komunalnih preduzeća bilo je angažovano na provođenju planiranih aktivnosti čišćenja koje su u koordinaciji s Općinom Centar pripremila kantonalna javna komunalna preduzeća.
Fokus u akciji bio je na uklanjanju nelegalnih deponija, pri čemu su velike količine otpada uklonjene s lokaliteta Gorica, Marija Mikulića, Zaima Šarca i Soukbunar. Sav prikupljeni otpad je utovaren, odvezen i propisno deponovan.
Aktivnosti održavanja higijene javnih površina uključivale su ručno i mašinsko čišćenje, kao i pranje saobraćajnica. Ekipe preduzeća "Vodovod i kanalizacija" radile su na čišćenju i pročepljenju kanalizacione mreže, kanala i slivnika, radi njihove pune funkcionalnosti i sprečavanja eventualne blokade te plavljenja čiji uzrok bude nagomilani otpad.
U akciji je uklanjan i otpad s javnih površina, čišćeni su zelene površine i riječna korita te uređivani lokaliteti koji imaju poseban značaj za građane i zaštitu okoliša.
Popravljeni su prijavljeni kvarovi na mreži javne rasvjete i provedene aktivnosti hvatanja pasa lutalica na lokalitetima obuhvaćenim akcijom.
Značajan segment aktivnosti odnosio se i na uređenje te košnju mezarja, što je prioritetno realizovano uoči predstojećeg Kurban-bajrama, kako bi ova mjesta bila adekvatno uređena za dostojanstven obilazak tokom blagdana.
Akcijom su bile obuhvaćene ulice Cicin Han, Urijan Dedina, Trebevićka, Porodice Foht, Terzibašina, Soukbunar, Bardakčije, Dejzina Bikića, Šipska, Branilaca Šipa, Tekija, Mjedenica, Podgaj, Ejuba Ademovića, Adila Grebe, Merhemića trg, Hakije Kulenovića, Husrefa Redžića, Stara Cesta, Slatinski put, Nahorevska, Patriotske lige i Halida Kajtaza.
Nakon okončanja proljetne akcije čišćenja na području općine Centar, jutros je započela na području općine Novi Grad i trajat će naredna dva dana. Kao i u ostalim općinama, planirane su koordinirane aktivnosti čišćenja javnih površina, pranja ulica i uređenja zelenih površina, u skladu s prioritetima koje je definisala lokalna zajednica.
Velika proljetna akcija čišćenja koju Ministarstvo provodi u svim općinama Kantona Sarajevo ima za cilj sistemsko unapređenje čistoće grada, kao i podizanje svijesti građana o važnosti zaštite životne sredine, saopćila je Služba za protokol i press KS.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.