uborak

23.06.2026 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

POTPUNA ŠTETA

Grad Mostar proglasio izvanredno stanje zbog požara na deponiji Uborak

Nakon velikog požara na deponiji Uborak, Mostar je proglasio izvanredno stanje. Šteta je ogromna, a traže se rješenja za odlaganje otpada.

Zbog velikog požara koji je jučer ujutru zahvatio deponiju Uborak i prouzročio gotovo potpunu materijalnu štetu na tom lokalitetu, Grad Mostar proglasio je izvanredno stanje kako bi omogućio brzo i operativno djelovanje nadležnih službi u saniranju posljedica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je nakon izvanredne sjednice gradskog i županijskog stožera Civilne zaštite da je požar izazvao ogromnu štetu na deponijskom polju, ali i zabrinutost građana zbog dima koji se nadvio nad gradom.

"Odmah nakon dojave na teren su izašle sve nadležne službe – vatrogasci, policija, hitna pomoć i druge službe. Zatekli smo ogroman požar koji je devastirao lokalitete Buđevci i Uborak. Izgorjela je reciklažna hala s kompletnim postrojenjima, oštećena je oprema na deponiji, a zahvaljujući naporima vatrogasaca spašena je upravna zgrada", rekao je Kordić.

Prema njegovim riječima, šteta je gotovo stopostotna, a nastala situacija predstavlja veliki problem ne samo za Mostar već i za širu regiju.

Kordić je kazao da proglašenje izvanrednog stanja omogućava Stožeru civilne zaštite donošenje hitnih naredbi i provođenje mjera potrebnih za prevladavanje krize, posebno kada je riječ o organizaciji odlaganja otpada nakon što je deponija Uborak pretrpjela velika oštećenja.

Pozvao je građane da se odgovorno ponašaju prema otpadu i da do daljnjeg ne odlažu komunalni i kruti otpad na javne površine kako se ne bi dodatno opteretio komunalni sustav.

Istovremeno je gospodarskim subjektima naloženo da reciklažni otpad, poput ambalaže i stakla, odvoze na reciklažno dvorište na Bišće Polje, dok je komunalnim poduzećima naložena izrada plana reorganizacije sustava zbrinjavanja otpada.

"Trenutno smo u komunikaciji s drugim deponijama kako bismo pronašli lokaciju za privremeno odlaganje otpada dok se stanje na Uborku ne sanira", rekao je Kordić.

Govoreći o gašenju požara, naveo je da su angažirane sve raspoložive snage, uključujući profesionalne vatrogasne jedinice, dobrovoljna vatrogasna društva, zračne snage i Oružane snage BiH.

Požar je, kako je kazao, trenutno lokaliziran unutar kruga deponije i nije se proširio na okolno područje.

Na pitanje o mogućem uzroku požara, Kordić je rekao da ne želi špekulirati te da je u istragu uključena policija, naglasivši da fokus svih institucija trenutno mora biti na saniranju posljedica.

Dodao je da su pomoć gradu ponudili Vlada Federacije BiH, federalni premijer Nermin Nikšić i federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder, te da će biti razmotrena mogućnost proglašenja izvanrednog stanja i na višim razinama vlasti kako bi se osigurala dodatna pomoć za sanaciju štete.

Zapovjednik Stožera civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije Adil Šuta ocijenio je da je riječ o ekološkoj katastrofi čije će se pune posljedice tek sagledati.

"Stavili smo sve raspoložive snage na raspolaganje, zatražili pomoć drugih općina i poduzet ćemo sve potrebne aktivnosti kako bismo spriječili dalje širenje posljedica i omogućili nesmetano funkcioniranje grada. Ovo je izuzetno teška situacija za Mostar i cijelu regiju", rekao je Šuta.

Nadležne službe nastavljaju aktivnosti na gašenju požara, procjeni štete i uspostavljanju alternativnih rješenja za zbrinjavanje komunalnog otpada.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI