Regulacionim planovima u Mostaru istekao rok: Počinje izrada sedam novih planova

07.03.2012 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: eKapija.ba

Regulacionim planovima u Mostaru istekao rok: Počinje izrada sedam novih planova

Grad Mostar u narednih šest mjeseci trebao bi dobiti nove regulacione planove za sedam gradskih područja, koji će urediti pitanje izgradnje novih poslovnih i stambenih sadržaja.

Radi se o regulacionim planovima i programima uređenja Tekija, Luka, Donja Mahala, Centralna zona - rekonstrukcija - faza II (Gradsko područje Stari grad), Tržnica (Gradsko područje Zapad), Rondo III i Rondo IV (Gradsko područje Jugozapad).

Odlukom Gradskog vijeća Mostara, izrada regulacionih planova povjerana je Zavodu za prostorno uređenje, dok je nosilac pripreme za izradu plana Odjel za urbanizam i građenje – Služba za urbanističko planiranje Grada.

Direktor Zavoda za prostorno uređenje Mostara Salem Bubalo za eKapiju je potvrdio da se odluka Gradskog vijeća odnosi na izmjene i dopune regulacionih planova koji su doneseni prije skoro 15 godina i kojima je `istekao rok trajanja`.

"Izmjene planova za navedene dijelove Mostara za građane će značiti upotpunjavanje sadržaji koji se svakodnevno zahtijevaju u urbanim sredinama, dok će za investitore predstavljati pravnu sigurnost za ulaganje koja će se ostvariti donošenjem planova koji postaju gradski propis", kazao je Bubalo.

On je također naveo da je u toku izrada prostornog plana Mostara, jednog od najvažnijih stateških dokumenata, koji bi trebao jasno utvrdio plan izgradnje i razvoja grada. Posjećamo, trenutno je na snazi zastarjeli prostorni plan koji je donosen još 1990. godine.

Bubalo je potvrdio da se uskoro treba pristupiti izradi prostorne osnove sa osnovnim konceptom razvoja kako bi se plan u formi prednacrta našao pred vijećnicima, a potom i u javnoj raspravi.

N.Voloder

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI