
Foto: FENA
18.08.2026 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Požar na Ljubuši kod Tomislavgrada oštetio je pčelinjake, a zbog dima i visokih temperatura pčelari strahuju od dodatnih gubitaka.
Veliki požar koji je proteklih dana zahvatio područje Ljubuše kod Tomislavgrada ostavio je posljedice i na pčelarstvo. Osim direktno uništenih košnica, dodatni gubici mogli bi se pokazati tek narednih dana, s obzirom na to da su pčelinje zajednice duže vrijeme bile izložene dimu i visokim temperaturama.
Ljubuša je tokom sezone jedno od odredišta selećih pčelara, koji na ovo područje premještaju košnice zbog vrijeska i povoljnijih uslova za pčelinju pašu. Među njima je i Jozo Gudelj, koji ovdje već godinama dolazi zajedno s kolegom.
"Ne mogu ni objasniti kako je vatra tako brzo došla. Sve je izgorjelo", kazao je Gudelj za Fenu.
Gudelj štetu još nije službeno prijavio. Kako je pojasnio, njegovo pčelarstvo nije registrovano u sistemu poticaja, zbog čega nije siguran postoji li mogućnost ostvarivanja prava na naknadu.
"Mi smo to držali za svoju dušu, nismo bili registrovani niti smo bili u programu podrške", rekao je.
Da su u požaru oštećeni pčelinjaci potvrdio je i sekretar Udruženja pčelara "Duvanjski vrisak" Ante Ljubičić. Međutim, konačan obim posljedica još nije moguće utvrditi.
"Požar je trajao tri dana, bilo je puno dima i visoke temperature. Tek ćemo za nekoliko dana vidjeti hoće li biti još gubitaka", kazao je Ljubičić za Fenu.
Pored košnica koje je plamen direktno zahvatio, razlog za zabrinutost predstavljaju i zajednice koje su tokom višednevnog požara bile izložene velikim količinama dima i toplotnom stresu.
Udruženje je već stupilo u kontakt s pčelarima čiji su pčelinjaci pretrpjeli štetu, a planirana je i pomoć u njihovoj obnovi.
"Postoji ta solidarnost da neko donira po košnicu ili drugi potreban materijal. To je ipak velik gubitak", rekao je Ljubičić.
Požar je zahvatio približno 1.800 hektara na području Ljubuše. U gašenju je učestvovalo više od 150 ljudi, uz angažman Air Tractora. Osim šumskih i pašnjačkih površina, posljedice požara tako su osjetili i pčelari koji ovo područje koriste za sezonsku pašu svojih pčelinjih zajednica.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.