
22.04.2010 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba

U Bihaću je 20. aprila otvorena četvrta škola "Stručnjak za upravljanje otpadom" u organizaciji Centra za ekonomski, tehnološki i okolinski razvoj - CETEOR iz Sarajeva. Svečanom otvaranju su nazočili predstavnici federalnih, kantonalnih i općinskih upravnih organa, predstavnici privrednih subjekata USK, te polaznici škole. Potreba za organiziranje ove škole bazirana je na činjenicama da svako pravno lice kojem je izdana okolinska dozvola u FBiH, RS i Districtu Brčko, prema važećim propisima mora odrediti lice odgovorno za izradu plana upravljanja otpadom, te da je u novoj nomenklaturi zanimanja u BiH uspostavljeno zanimanje "stručnjak za upravljanje otpadom".
U nedostatku formalnog obrazovanja za ovo zanimanje, Ceteor je organizirao ovu Školu podijeljenu u pet tematskih cjelina: Upravljanje otpadom, Procesno orjentirani sistemi upravljanja otpadom, Zakonska regulativa o otpadu, Izrada plana upravljanja otpadom te Ispit. Po položenom ispitu polaznicima se dodjeljuje certifikat verificiran od strane Regionalnog centra za obrazovanje i informiranje iz održivog razvoja za jugoistočnu Evropu - REIC. Predavači u školi su eminentni regionalni stručnjaci i stručnjaci iz nadležnih ministarstava.
U okviru škole predviđena je i posjeta MBO tehnologije na lokalitetu "Meždre - Vlaški", te upoznavanje sa sistemom upravljanja otpadom u kompaniji "Bihaćka pivovara" d.d. Bihać, saopćila je Privredna komora USK.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.